
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 25.Mar.2020, 19:43 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Senta: Bez plaćanja vrtića u vreme vanrednog stanja
Mere bezbednosti moraju se poštovati kako bi se sprečilo širenje infekcije virusom korona. Policijski čas, zabrana izlaska na igrališta i u parkove, poštuju se u Senti, ali deci predškolskog uzrasta koja su navikla na druženje sa vršnjacima to posebno teško pada. Mame i tate nastoje da im boravak kod kuće učine što lakšim.
Senćanka Jovana Zavišić živi sa decom i suprugom u stanu. Oni imaju dve kćerke. >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Ninu, koja na jesen kreće u školu i dvadesetomesečnu Lanu.
"Činimo sve da devojčicama olakšamo boravak u zatvorenom prostoru", kaže ova mlada majka.
"Kombinujemo se maksimalno da njima upotpunimo ovo vreme, raznorazne igrice, radimo sa plastelinom, pečemo kolačiće, igramo, puštamo pesmice, gledamo maksimalno da im popunimo vreme što ne možemo da izlazimo napolje, ističe.
"Da li pričate sa njima o tome koliko je važna higijena, pranje ruku..? "Da, puno pričamo tome, mada smo mi i ranije pazili na to, dobro sada dodatno, ali one su u sve upućene, dobro Lana ne, ona je mlađa, ali Nina gleda vesti sa nama", navodi Zavišić.
Šestogodišnja Nina, snimila je poruku, kako nam je rekla njena mama, specijalno za ovu priliku.
"Draga deco, molim da se pazite jednog opasnog virusa, pazite svoje bake i deke da se ne razbole i dobro perite ruke! Volim vas, Ćao!
"I roditeljima i deci teško pada život u vanrednim uslovima. Najvažnije je to da prvo smirimo mališane, te da im u skladu sa uzrastom objasnimo o čemu se radi, da ne dižemo paniku, nego da budemo realni i damo odgovarajuće informacije. Takođe je važno da se porodica pridržava svakodnevne rutine: ustajanje u isto vreme, serviranje obroka u isto vreme. Dobro bi bilo da se mališani uključe u obavljanje različitih kućnih poslova", savetuje psihološkinja Julija Vijatov Hađmaš.
"To malu decu jako interesuje, da zajedno kuvaju, da peku nešto, da čiste zajedno, to je sa jedne strane igra, sa druge strane pomoć roditeljima i onda naravno posle toga igranje sa malima", kaže psihološkinja Hađmaš.
Deca moraju steći higijenske navike, što je posebno značajno u prevenciji bolesti.
"Primer je najvažniji, nije toliko važno koliko mi njima to verbalno objašnjavamo, važniji je primer, zato što deca oponašaju odrasle", navodi.
Roditeljima mališana predškolskog uzrasta pomaže i lokalna samouprava. Usvojena je odluka da se vrtić neće plaćati dok traje vanredno stanje. Vaspitačice su u kontaktu sa mamama i tatama putem grupa formiranih na vajberu i mesindžeru. Ovaj vid komunikacije primenjuje se još od septembra.
"Sada je jako važno da roditelji učestvuju u vaspitavanju dece", kaže pomoćnik direktora Predškolske ustanove "Snežana" Angela Tokodi.
"Svake nedelje, početkom nedelje, naši dragi vaspitači sastave šta će tokom te sedmice odraditi sa dečicom i petkom roditelji imaju obavezu da jave da li su mogli to da urade, da li su mogli sa dečicom crtati, pisati. Takođe, najvažnije je da se deca iz starijih grupa pripremaju za školu", ističe Tokodi.
U Predškolskoj ustanovi poručuju roditeljima: "Da izdrže, da budemo zdravi i da složni budemo o biće sve najbolje i biće to dobro".
Zaposleni u Predškolskoj ustanovi "Snežana" u Senti brinu o vaspitanju i obrazovanju sedam stotina dece.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...