
Izvor: Radio 021, 08.Apr.2020, 17:05
Podaci o zaraženima virusom korona nisu za javnost po savetu epidemiologa
Mada se svaki dan objavljuju podaci o ukupnom broju zaraženih od virusa Covid-19 u Srbiji, javnost zapravo nema tačne informacije o raspoređenosti obolelih po naseljenim mestima, odnosno odakle zaraženi dolaze.
U proteklih mesec dana od pojave prvog slučaja virusa korona u Srbiji, na koferencijama u Beogradu su povremeno davani podaci o celoj Srbji ili pojedinačno za neko mesto, dok je sajt Covid19.data.rs koji je te podatke trebalo da prikazuje, radio samo tri dana >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << krajem prošlog meseca.
Takođe, u proteklih 30 dana vanrednog stanja usled epidemije pojedini lokalni štabovi su saopštavali podatke o obolelima u pojedinim opštinama, dok je vojvođanska vlast to radila kada su u pitanju podaci iz pokrajine.
Kada se sve pogleda, skoro je nemoguće saznati odakle zaraženi dolaze i gde se nalaze, ako se naravno izuzmu podaci o broju pacijenata u bolnicama ili u privremenim bolnicama.
Pokrajinski premijer Igor Mirović za 021.rs kaže da razume zašto novinari traže te podatke i da su neke od njih i saopštili, ali da je dogovor da sve podatke ne iznose jer je to uputstvo epidemiologa na osnovu uputstva Svetske zdrastvene organizacije.
"Dobili smo uputstvo epidemiološke službe, koje je napravljeno na osnovu uputstva Svetske zdravstvene organizacije. Ja ponekad prekršim to, pa kažem podatke za Novi Sad, jednom i za druge opštine, pa sam bio upozoren od strane epidemiologa da postoje medicinski razlozi i razlozi adekvatnog odgovora na ovaj izazov zbog kojih ne bi trebalo da saopštavamo informacije. Na primer, reći ću vam jedan razlog: ako sada neko potencira da imamo neko novo mesto kao žarište, onda će građani tog mesta biti uznemireni i hteće da pređu u neki drugi grad, kod rođaka, kod prijatelja, komšija, kumova. To je jedan od razloga. Moguće je da među tim ljudima koji žele da pređu ima zaraženih", naveo je Mirović.
On je dodao da nije da neće da odgovore sve jer žele da spreče medije u obavljanju posla ili kako bi ih uskratili za informacije, već da to rade na osnovu striktnih uputstava nadležnih epidemiologa.
"Imali smo pitanje u kojoj ulici se nalazi oboleli. To ne možemo da kažemo. Kao što je napravljena greška u saopštenju lokalnog kriznog štaba u Šidu, koji je ušao u preterano detaljisanje. Ne bih se s vama složio da ne objavljujemo sve, svakog dana objavljuje krizni štab, a mi jednom do dva puta nedeljno. To što rade po opštinama (saopštavaju podatke), to je njihova stvar i njima bi trebalo da se pozabavi Krizni štab Vlade Srbije. Sve lokalne samouprave su i dobile uputstva republičkog Kriznog štaba da ne iznose podatke i da ne komentarišu medicinske stvari i ima više razloga za to. Lokalne samouprave nisu nadležne za funkcionisanje zdravstvenog sistema niti za rad domova zdravlja, uključujući bolnice", naveo je Mirović.
Dodajmo da Mirović ovom prilikom na pitanja o podacima za neke opštine kao što su Pančevo ili Irig, nije odgovorio, kao i za neka druga mesta u Vojvodini koja je spominjao, ali je zajedno sa pokrajinskim sekretarom za zdravstvo Zoranom Gojkovićem dao poslednje podatke o broju pacijenata u Kliničkom centru Vojvodine, na Novosadskom sajmu. On je ponovio da su i dalje aktuelni podaci o 86 obolelih Novosađana, o čemu više OVDE.
U međuvremenu, na sajtu covid19.rs su ažurirani podaci o broju obolelih po naseljima u Srbiji, pa je tako navedeno da u Novom Sadu ima 104 obolela pacijenta.
Autor: 021.rs
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.
Pogledaj vesti o: Coronavirus