
Izvor: Radio 021, 20.Nov.2020, 10:03
Korona virus, Srbija i SPC: Patrijarh Irinej - od diplomatije i politike, do Kosova
Dok ga jedni vide kao pomiritelja, drugi smatraju da se Crkva previše meša u državna pitanja, a da je patrijarh lično bio previše blagonaklon prema potezima vlasti.
BBC/Vladimir Zivojinovic
Patrijarh Srpske pravoslavne crkve Irinej (90) preminuo je od posledica korona virusa u bolnici u Beogradu.
Nekoliko dana pre nego što je saopšteno da je zaražen korona virusom, patrijarh je služio višesatnu liturgiju i opelo na sahrani mitropolita >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << Amfilohija u Crnoj Gori, koji je preminuo 30. oktobra od posledica Kovida-19.
Irinej, 45. patrijarh SPC u istoriji ove institucije, ustoličen je na ovaj položaj u januaru 2010. godine, posle smrti prethodnika, patrijarha Pavla, jednog od najomiljenijih crkvenih zvaničnika.
Dok su Irineja jedni videli kao pomiritelja, drugi smatraju da se Crkva previše mešala u državna pitanja, a da je sam patrijarh bio vrlo blagonaklon prema potezima vlasti i predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Irinejevih gotovo 11 godina na mestu patrijarha obeležili su epidemija virusa korona, afere oko navodne pedofilije među sveštenstvom, postojano poverenje vernika u SPC, kao i stalna pažnja usmerena na Kosovo.
Ko je bio mitropolit Amfilohije Kako se menjao odnos srpske crkve i politike Sava Janjić: „Nismo primetili promenu posle Vašingtonskog sporazuma" Kosovo 'naša sveta zemlja, naš Jerusalim'
Od prve besede na ustoličenju kao patrijarha 2010. godine, Kosovo je bilo stalno prisutna tema u Irinejevim obraćanjima.
„Ako mi zaboravimo Kosovo, zaboraviće i nas Kosovo... Srbija bez svetinja i Kosova nije Srbija. Srbija bez Kosova je bez duše, bez uma i srca", poručio je Irinej.
Kosovo je „naša sveta zemlja, naš Jerusalim", dodao je.
„Imamo mnogo zadataka kao Crkva, a najvažniji je da spasavamo sveto Kosovo, da pomognemo državi ne žaleći truda, a ako treba, i žrtava".
BBC/Vladimir Zivojinovic
Nekoliko godina kasnije, u vreme obnovljenog dijaloga između Beograda i Prištine pod pokroviteljstvom Evropske unije, bio je sličnog stava.
„Ne možemo i ne smemo dati ono što je vekovima naše, a što nikad u istoriji nije pripadalo albanskoj državi, bez obzira na to što je to oteto i sada pod stranom okupacijom.
„Mi nismo ni za kakav konflikt, dakle ni za takozvani zamrznuti konflikt, ali nismo ni za priznavanje svršenog čina postignutog nepravdom, agresijom, nasiljem, zločinima", rekao je Irinej.
Ocenio je 2018. godine da se Vučić „lavovski bori za Kosovo i Metohiju".
Svaka ta pohvala ujedno je i obaveza, kaže za BBC Dalibor Đukić, docent Pravnog fakulteta na predmetu Crkveno pravo.
„Time vlast obavezuje da se bori za ono što je zvanični stav crkve - da je Kosovo sastavni deo Srbije", napominje Đukić.
Dve godine kasnije, kada su, pod pokroviteljstvom američkog predsednika Donalda Trampa, Vučić i kosovski premijer Avdulah Hoti potpisali takozvani Vašingtonski sporazum, Irinej je ponovio da se ništa nije promenilo u stavu SPC.
Jedini dogovor koji SPC priznaje je onaj u kojem su Kosovo i Metohija u sastavu Srbije, rekao je Irinej.
Crkva i državaFonetPredsednik Aleksandar Vučić prisustvovao je u proleće 2019. sednici Sabora SPC, na poziv patrijarha.
Značajno preplitanje života srpske crkve i države bilo je na pauzi samo tokom komunističke vlasti i perioda bivše Jugoslavije (SFRJ).
Od uvođenja višestranačja, za gotovo sve važne odluke državnici su tražili blagoslov od crkvenih velikodostojnika.
Iako je Ustavom zagarantovano da je Srbija svetovna država, u poslednje tri decenije nijedan visoki zvaničnik Srbije nije zaobišao beogradsko zdanje Patrijaršije - od Slobodana Miloševića, Vojislava Koštunice, Zorana Đinđića, pa do sadašnjeg predsednika Vučića.
Kada su se u Beogradu i širom Srbije tokom 2019. održavali višemesečni protesti protiv Vučićeve vlasti, Irinej je ocenio da „ono što danas vidimo na ulicama nije dobro".
Opozicioni Savez za Srbiju ocenio je to kao „direktno mešanje u dnevno-politička pitanja i otvoreno stajanje na stranu vlasti", ali je patrijarh porekao takve tvrdnje.
„Ne pripadam nijednoj politici.
„Želeo bih i molim se Bogu da nema nikakvih podela među nama, nego da nam bude jedina politika, jedini pogled i jedini put bude dobro našeg naroda", rekao je patrijarh Irinej za TV Hram 2019.
Krajem te godine, patrijarh Irinej je na svečanoj akademiji povodom osam vekova samostalnosti SPC u Centru „Sava" odlikovao predsednika Vučića najvišim crkvenim priznanjem - Ordenom Svetog Save Prvog reda.
Hram Svetog Save u Beogradu
Država je poslednjih godina davala iz budžeta velika novčana sredstva za završetak Hrama svetog Save u Beogradu.
Kada je predsednik Rusije Vladimir Putin u januaru 2019. godine boravio u zvaničnoj poseti Beogradu, Irinej i Vučić su mu zajedno pokazivali ovo velelepno zdanje.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u avgustu ove godine izjavio da je za radove na Hramu Svetog Save država u poslednje tri godine uložila 43 miliona evra.
View this post on Instagram
A post shared by Aleksandar Vučić (@buducnostsrbijeav)
Pogledaj vesti o: Coronavirus, Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija