Korona virus, Dan pobede i Belorusija: Jedina zemlja u kojoj je održana vojna parada

Izvor: B92, 09.Maj.2020, 16:32

Korona virus, Dan pobede i Belorusija: Jedina zemlja u kojoj je održana vojna parada

Razlog za otkazivanje tradicionalne parade na Crvenom trgu je pandemija korona virusa, ali zato je Dan pobede svečano obeležen u Minsku, gde je sve bilo po programu - koncerata, parade i vatrometa.

Ovog 9. maja nije bilo tenkova, parade, vojnika i veterana u centru Moskve da obeleže Dan pobede u Drugom svetskom ratu.

Predsednik Belorusija Aleksandar Lukašenko očigledno se ne potresa previše zbog pandemije.

Država na čijem čelu se nalazi nije >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sledila ostale evropske zemlje koje su uvela razna ograničenja i mere.

U Rusiji je i dalje na snazi zabrana kretanja, a već sedam dana zaredom ta država dnevno beleži više od 10.000 novih slučajeva zaraze dnevno.

Međutim, Lukašenko je odbio da otkaže vojnu paradu, pošto ona ima patriotsku svrhu - da podseti ljude na žrtve koje je Sovjetski Savez podneo tokom Drugog svetskog rata.

"Oni su se žrtvovali da bi mi danas mogli da živimo. Zato moramo da im odamo počast na ovaj sveti dan. Ni ove godine neće ništa drugačije da radimo", kazao je Lukašenko uoči parade.

Lukašenko je na vlasti od 1994. godine, a Belorusiju vodu u autoritarnom stilu koji podseća na sovjetsku eru.

Tokom nacističke okupacije od 1941. do 1944. stradalo je gotovo polovina stanovništva Belorusije i skoro svi Jevreji.

Kao i u Rusiji, u Belorusiji je za mnoge ljude Dan pobede patriotski praznik.

U Belorusiji je, prema zvaničnim podacima, do sada zabeležen 21.101 slučaj zaraze koronom, a umrla je 121 osoba. Urađeno je oko 240.000 testova.

Ipak, javnosti nisu dostupna detaljne statistike po oblastima i gradovima, a novinarima je zabranjeno da uzimaju izjave od lekara ili da istražuju šta se dešava u bolnicama.

Javni prevoz funkcioniše, a škole i prodavnice normalno rade. Ali ministarstvo zdravlja je izdalo preporuke građanima da izbegaju mesta na kojima su gužve i da nose maske.

A stanovništvo je svesno opasnosti. Neke kompanije su uvele rad od kuće za zaposlene, tamo gde je to moguće.

Na pojedinim fakultetima uvedena je onlajn nastava, a mnogi roditelji ne šalju decu u škole.

Belorusija je jedina država u Evropi u kojoj se fudbalski šampionat odvija normalno, iako su posete na stadionima drastično opale.

Delegacija Svetske zdravstvene organizacije u aprilu je posetila Belorusiju i tom prilikom izrazila zabrinutost zbog neuvođenja mera u borbi protiv virusa.

Evropska unija obećala je Belorusiji 60 miliona evra pomoći u borbi protiv korone, ali pod uslovom da država reaguje u skladu sa preporukama SZO.

Da su okolnosti drugačije, 75. godišnjica Dana pobede i u Rusiji bi bila obeležena u velikom stilu.

Umesto toga, Rusima je rečeno da ostanu kod kuće. Predsednik Vladimir Putin je u televizijskom obraćanju naciji istakao na žrtvu koju su podneli veterani "borivši se za život, protiv smrti", a položio je i venac na spomenik.

Avioni ruske vojske nadleteli su Crveni trg, a velika parada pomerena je za kraj godine.

Dmitrij Peskov, portparol Kremlja, rekao je da se nada da "drugačiji načini za koje su se odlučile Rusije i Belorusija neće dovesti do povećanja broja zaraženih".

Ali ti drugačiji metodi su doveli i do sporenja. Belorusija je optužila ekipu ruske televizije za širenje lažnih vesti o koroni.

Zbog toga su beloruske vlasti oduzele akreditaciju Alekseju Kručininu, dopisniku ruskog Kanala 1 i njegovom kamermanu.

Kručinin je odbacio optužbe, ali je morao da napusti Belorusiju.

Ruski epidemiolog Viktor Laričev uporedio je održavanje parade sa gozbom usred kuge.

"To je, jednostavno, glupo", rekao je gostujući na radiju.

Paradi tradicionalno prisustvuju ratni veterani, ali je Lukašenko kazao da niko nije primoran da dođe.

Vrlo malo ratnih veterana je i živo, a većina ih je u devedesetim godinama i spadaju u rizičnu kategoriju.

U centru Minska je postavljen veliki video bim za više stotina građana, a nastupila je poznati beloruski pevač Aleksandar Soloduka.

Lukašenko je kao goste pozvao i predstavnike brojnih država, uključujući i neke ruske poslanike i političare. Ipak, Rusija nije poslala zvaničnu delegaciju u Minsk.

"Zabrinut sam da se ne uplašimo i ne povučemo u jazbine. Belorusija je živi spomenik tog rata i verujem da su predstavnici svih država danas mogli da budu ovde", poručio je on.

U izveštajima pojedinih medija navode navodi se da su kompanije poručile zaposlenima da je prisustvo na paradi na dobrovoljnoj osnovi.

Ali pojavili su se i informacije da je navodno studentima nuđeno po četiri dolara stipendije za sledeći mesec ako dođu na paradu.

Čak i Belorusiji ima dosta onih koji kritikuju održavanje parade.

Stanislav Šuškevič, prvi lider Belorusije po proglašenju nezavisnosti, ocenio je ovaj potez "ne samo neznanje, već i krivično delo".

Iza toga, prema njegovim rečima, stoji želja Lukašenka za ostankom na vlasti i za takmičenje sa Rusijom.

Paradu je kritikovao i bivši predsednik beloruske skupštine Mečislav Grib koji je rekao da je to slično stavu koji je SSSR imao tokom Drugog svetskog rata "kada ljudski život nije bio cenjen".

Bivši premijer Mihail Čigir kazao je: "U Americi nemaju nikakve parade i da li im je gore nego drugima? Mislim da ne".

Deluje da je Lukašenko ukrao šou za Dan pobede, ali niko drugi ionako nije želeo tu ulogu.

Izvor: BBC News na srpskom
Pogledaj vesti o: Coronavirus,   Vojna parada

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.