Takmičenje u Sarajevu: Mobilne i web aplikacije za bolju BiH

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 06.Nov.2015, 18:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Takmičenje u Sarajevu: Mobilne i web aplikacije za bolju BiH

U Sarajevu je u petak započelo natjecanje za mlade iz cijele zemlje u kreiranju društveno korisnih web i mobilnih aplikacija. Projekt „Hackaton - Zajedno postižemo više“ organiziran je u suradnji Američke ambasade u Sarajevu, Udruženja studenata elektrotehnike Europe EESTEC i Elektrotehničkog fakulteta.

Aplikacije će se odnositi na nekoliko oblasti: ljudska prava, edukacija, okoliš, angažman mladih u zajednici, upravljanje vanrednim situacijama i poboljšanje zajednica. Američka >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Slobodna Evropa << ambasadorica u BiH, Maureen Cormack događaj je okarakterizirala kao veliki korak u budućnost:

„U ovom mjesecu mnoštvo je događaja vezanih za obilježavanje godišnjice Dejtonskog mirovnog sporazuma, ali i događaja koji su okrenuti budućnosti. I za mene je ovo jedan od tih događaja koji će definirati budućnost Bosne i Hercegovine“, istakla je Cormack.

Događaj je okupio buduće lidere civilnog društva, programere, grafičke dizajnere i projekt menadžere. Teufik Tutundžić jedan je od sudionika natjecanja.

„Naš zadatak ovdje je da razvijemo takvu aplikaciju, napravimo njenu softversku implementaciju, eventualno i hardversku realizaciju i napišemo projektni plan kako bismo to uopšte distribuirali u javnost.“, objašnjava Teufik.

Emir Čenašević, student četvrte godine, kaže da mu je najveći motiv za sudjelovanje bilo iskustvo koje će steći razvijajući aplikaciju.

„Mi uopšte nismo imali informaciju koje su nagrade. Mene je najviše privuklo da steknem neko iskustvo jer poslodavci traže iskustvo. Mnogo prilika ima u zadnje vrijeme u Sarajevu i ovo je jedna od tih. Tako da se ovo pokazalo kao odlična prilika da mi nešto uradimo za relativno kratko vrijeme, a da to bude efektno i produktivno. I to je nešto što naši poslodavci gledaju, da za kratko vrijeme napravimo dobar produkt.“

Pored natjecanja, 60 sudionika Hackathona moći će prisustvovati predavanjima o razvoju softvera te načinima razvoja aplikacija, a istovremeno družiti se i razmijeniti iskustva sa kolegama i stručnjacima iz cijele Bosne i Hercegovine.

Aplikacije će biti ocijenjene na osnovu njihove autentičnosti, kreativnosti, korisnosti i uticaja, a najbolji timovi će biti nagrađeni vrijednim nagradama.

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Slobodna Evropa. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Slobodna Evropa. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.