Izvor: Glas javnosti, 10.Feb.2009, 02:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zapušteni hoteli još su zaključani
BOR - Jedna od najlekovitijih, 175 godina stara Brestovačka banja, koju je pre pet godina bagatelno i bez rešenih imovinsko-pravnih odnosa prodala opština Bor, ostavljena je da propada zajedno sa svim svojim lepotama i velelepnim starim zdanjima. Ovo turističko naselje na Crnom vrhu, gde je trebalo da se uloži 30 miliona evra, ostalo je nedovršeno i u potpunosti prepušteno zubu vremena. Zatvoren je i velelepni hotel „Jezero“, kao i ruinirani motel „Metalurg“, rasprodate >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << su plaže i bungalovi na Borskom jezeru, a od 2000. propada i zdanje „Kapija
Bora“. Ni rezidencija Slobodana Miloševića sa 1.000 hektara ograđenog lovišta muflonske divljači na Dubašnici, kao i planinarski dom na Crnom vrhu, ne služe u turističke svrhe. Jedini motel na čuvenim Zlotskim pećinama je, takođe, odavno zaključan.
Mnogo uništenih zgrada
Dug je spisak turističkog blaga koje se nebrigom uništava i propada naočigled najodgovornijih u opštini, ali i državi, zaključak je novoosnovane „Grupe 55“, koja je rešila da iskoristi sva pravna sredstva i krivce izvede na videlo javnosti i suda. - Turistički savez u opštini Bor osnovan je pre 55 godina i najzaslužniji je za razvoj Brestovačke banje, ali i ostalih mesta. Uz nesebičnu podršku RTB-a podignuti su hotel „Jezero“, motel „Metalurg“, uređeni objekti na Dubašnici, Crnom vrhu, na Stolu. Kombinat bakra gradio je hotele i odmarališta i u Vrnjačkoj banji, na Rtnju, u Čanju, Rovinju, Šibeniku - kaže Radmila Ležajić, nekadašnji direktor Brestovačke banje.
TRI HEKTARA ZA TRI ARA
Blagoje Spaskovski, generalni direktor RTB-a „Bor“, izjavio je da je spreman da novim gazdama Brestovačke banje ponudi tri hektara šume, vlasništvo kombinata bakra, za nekoliko ari (tri do 15 ari) u sklopu letnje bašte dvorca Aleksandra Karađorđevića, čija je rekonstrukcija u toku. Ovo zdanje je od izgradnje, 1856. godine, do početka osamdesetih prošlog veka, kada je napušteno, bilo okruženo cvetnom baštom sa bujnim rastinjem. Dvorac je i građen po ugledu na najatraktivnije zgrade tog vremena u Evropi.










