Svetski mediji o RTB Boru: Širenje uticaja Kine na Balkanu

Izvor: B92, 01.Sep.2018, 15:41   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Svetski mediji o RTB Boru: Širenje uticaja Kine na Balkanu

Beograd -- Svetski mediji izvestili su o izboru kineske kompanije Ziđin za strateškog partnera RTB Bor.

Kineska agencija Sinhua prenela je obraćanje ministra energetike Aleksandra Antića koji je rekao da je ova vodeća kineska kompanija za proizvodnju zlata, bakra i neobojenih metala dala najbolju ponudu na tenderu za izbor strateškog partnera RTB Bor.

Ponuda, kako je rekao, predviđa investiciju od >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << 1,26 milijarde dolara za 65 odsto vlasništva u ovom jedinom srpskom proizvodjaču bakra i dragocenih metala.

Antić je istakao i da će 350 miliona dolara biti namenjeno dokapitalizaciji, dok će Zijin uložiti još 200 miliona u izmirivanje dugova kompanije.

Američka agencija Rojters ukazuje da je RTB Bor druga srpska kompanija kojom će upravljati Kinezi pošto je kineski Hestil kupio železaru u Smederevu 2016. godine.

Dogovor je deo plana vlade da proda osiromašena državna preduzeća kako bi pomogla podsticanje rasta i umanjila pritisak na budžet, a što je preporučio Međunarodni monetarni fond, navodi Rojters.

Agencija podseća da je izvoz bakra iz RTB Bora u prvoj polovini godine porastao za 23 odsto na 15.000 tona. Prihodi od izvoza od januara do juna su 107,1 milion dolara, a zarada na domaćem tržištu iznosi još 30,9 miliona dolara.

RTB Bor čini 0,8 odsto BDP Srbije, ali vlada se nada da će taj udeo povećati nakon kineske investicije, navodi Rojters.

Kina je, kako se podseća, investirala više od milijardu dolara u Srbiji, uglavnom u vidu povoljnih zajmova za finansiranje autoputeva i energetskih projekata, u okviru svoje inicijative Pojas i put.

Indijski portal Autluk.indija ocenjuje da je ovo najnoviji primer širenja ekonomskog uticaja Pekinga na Balkanu ukazujući na zabrinutost u Briselu i zapadnoj Evropi zbog rastućeg kineskog uticaja u regionu, kao i rizičnih pozajmica tim zemljama.

RTB Bor je bio stub industrijskog sektora Srbije pre raspada Jugoslavije, ali je posle postao balast posrnule srpske ekonomije zbog lošeg upravljanja i medjunarodnih sankcija 90-tih godina, navodi indijski portal.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.