Izvor: Blic, 23.Avg.2008, 08:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sukob urednika i menadžmenta
BOR - Urednik Informativnog programa borske radio-televizije Darko Stojadinović optužio je juče predsednika Upravnog odbora JP „Štampa, radio i film" (borska radio-televizija) Sašu Mirkovića da ga je fizički napao u kancelariji v. d. direktora Nebojše Đuričića, nakon čega je zatražio pomoć policije.
Kako nam je rekao Stojadinović, njega je telefonom pozvala majka Saše Mirkovića, inače vlasnica firme „Beoton", i posavetovala ga da tu „firmu >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << ostavi na miru".
- Rekao sam joj da ja s njom nemam ništa i spustio joj slušalicu. Ubrzo me je Saša Mirković pozvao u kancelariju direktora optužujući me da sam je opsovao, što je netačno jer to nije moj način komunikacije i mog vaspitanja. Razmenili smo oštre reči, rekao mi je da napustim kancelariju i u momentu dok sam držao kvaku na vratima, prišao mi je i stomakom me grubo odgurnuo - ispričao je „Blicu" Stojadinović.
On je potom pozvao policiju, koja je saslušala svedoke. Kako smo saznali, oni su potvrdili verbalni duel, ali niko, zapravo, nije video šta se u jednom momentu dogodilo kraj vrata kancelarije. Saša Mirković je demantovao optužbe da je nasrnuo na urednika, navodeći da je došlo samo do verbalnog konflikta.
- Nije se dogodio nikakav incident. Od Stojadinovića sam, nakon rasprave o tome zbog čega mi je psovao majku i zašto je kao sindikalac za „Blic" izneo optužbe na račun firme „Beoton", zahtevao da napusti kancelariju. On to nije hteo, i dok je stajao kraj vrata, opomenuo me je da „smanjim ton". Ja sam otvorio vrata i naredio mu da izađe - naveo je Mirković, koji u „Beotonu" radi kao menadžer programa.
Inače, ovaj incident dogodio se u momentu kada je Sindikat ŠRIF-a od odbornika Skupštine opštine Bor tražio ostavku direktora i kompletnog Upravnog odbora zbog kašnjenja zarada i, kako su ocenili, pritisaka na novinare i mešanja u uređivačku politiku. Zaposleni u Šrifu odlučili su da stupe u generalni štrajk.
- Dešavalo se da kao urednik potpišem „košuljicu" za borski dnevnik u kojoj je udarna vest pretkvalifikacioni tender za RTB „Bor", a na poziv menadžmenta se kao prva informacija emituje poziv građanima da plate grejanje na način koji ne poznaje novinarstvo - naveo je Stojadinović samo jedan od primera mešanja u uređivačku politiku.
Mirković, pak, smatra da su pojedini ljudi iz ŠRIF-a instruirani od strane aktuelnog predsednika opštine Branislava Rankića, da se bave politikom, a ne svojim poslom. On je rekao da je u toku izrada reorganizacije u firmi, nakon koje će od 61 zaposlenog ostati svega četrdesetak.
- Zatražio sam da mi se dostavi radni učinak novinara i po tome će se odlučivati. Oni koji ne rade svoj posao biće raspoređeni u javnim preduzećima ili će završiti u Zavodu za tržište rada - najavio je Mirković.
Prijave policiji
Darko Stojadinović je izjavio da je Policijskoj upravi u Boru, i Tužilaštvu, dostavljena dokumentacija koja potvrđuje da je deo novca iz opštinskog budžeta namenjenih isplati zarada, uplaćen na račun firme „Beoton".
- Milion dinara je uplaćeno „Beotonu" koji je ŠRIF-u pozajmio novac za isplatu prethodne zarade, ali zakon jasno kaže da se taj novac ne sme upotrebiti u druge svrhe - rekao je Stojadinović. Osim toga, statut ŠRIF-a ne dozvoljava da član UO bude istovremeno vlasnik firme koja se bavi srodnom delatnošću, što je slučaj sa Sašom Mirkovićem, koji se bavi produkcijom.











