Poverioci RTB Bor biće namireni

Izvor: B92, 14.Apr.2015, 16:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Poverioci RTB Bor biće namireni"

Sva dugovanja poslovnim partnerima i dobavljačima RTB Bor biće izmerena iz prihoda koje će, nakon izlaska iz restrukturiranja, ostvariti to preduzeće.

To je na konferenciji za novinare saopštio menadžment kombinata bakra, dan nakon što je bivši ministar privrede Saša Radulović optužio RTB da pokušava da sprovede reorganizaciju kroz nezakoniti stečaj, čime će biti oštećeni poverioci za 700 miliona evra. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<

U RTB se nisu osvrnuli na izjavu Radulovića, ali su napomenuli da je ta kompanija, poštujući odredbe Zakona o privatizaciji, Privrednom sudu i Agenciji za privatizaciju predala Unapred pripremljen plan restrukturiranja (UPPR), koji predviđa način na koji će se namiriti poverioci i rešiti dugovi.

"Suština je da ovim dokumentom treba da se urede svi istorijski i tekući odnosi sa poveriocima. Nijedan poverilac nije zaboravljen, svi su evidentirani a najveći su Agencija za osiguranje depozita, gde se nalaze krediti Londonskog i Pariskog kluba poverilaca, banke u stečaju, Fond za razvoj i nekoliko komercijalnih poverilaca", rekla je direktor RTB za ekonomska pitanja Mirjana Antić.

Direktor RTB Blagoje Spaskovski, podsetio je da ser RTB nalazi u završnoj fazi postupka restrukturiranja koji je trajao više od deset godina, a koji je uveden 2004. kao neminovnost zbog nagomilanih dugovanja kompanije od 1960. do 2009. godine.

"U tom periodu dug Basena dostigao je 700 miliona evra, a reč je o istorijskom nasleđu jer sadrži vrednost stare topionice u Boru, koja ce biti srušena, deo koji je 'ugrađen' u Hidroelekranu đerdap, u prugu Bor-Majdanpek, put Bor-Paraćin i u stanove u kojima Borani i Majdanpečani i danas žive", rekao je Spaskovski.

On je napomenuo da je RTB 2009. godine bio suočen sa mogućnošću da ode u stečaj, čime bi proizvodnja bila obustavljena, ne bi bila izgrađena savremena topionica a 5.000 radnika bi ostalo bez posla, ili da nastavi da radi i poverioce namiri kroz buduće prihode, a što sadrži UPPR, koji su prihvatili poverioci.

"S obzirom na to da RTB Bor poslednjih pet godina posluje pozitivno, smatrali smo da je pravi trenutak da se konačno reše sve njegove obaveze iz prošlosti. Osim toga, UPPR predviđa promena vlasništva nad RTB-om Bor, i konverziju duga prema državi u kapital države", rekao je Spaskovski.

Direktor RTB je rekao da će umesto sadašnja četiri preduzeća u sastavu RTB, postojati jedna kompanija koja neće više plaćati porez na dodatu vrednost (PDV) u međusobnoj trgovini.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.