Izvor: Bor030.net, 07.Sep.2015, 21:14 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nezaposleni u Boru teško dolaze do radnih mesta
Nezaposleni u Boru najčešće dobiju ugovor na određeno. Po rečima Sonje Stanković, direktorke borske NSZ, u julu je posao pronašlo 1.355 osoba, i to 1.200 ljudi na određeno vreme, a na neodređeno 155 osoba.
Na evidenciji borske filijale Nacionalne službe za zapošljavanje, dugoročno nezaposlenih ima 68, 5 odsto. Do posla teško dolaze i mladi do 30 godina starosti, kojih ima 27,8 odsto. Najveći broj nezaposlenih čeka na zaposlenje od jedne do tri godine.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Bor030.net <<
Prema podacima borske filijale NZS, među najčešćim zanimanjima koja su suficitarna nalaze se tehničari svih profila: hemijsko- tehnološki, metalurški, ekonomski i mašinski, kao i maturanti gimnazije i medicinske sestre. Sa druge strane, kod visokoškolaca teže do posla dolaze diplomirani menadžeri, ekonomisti, pravnici, inženjeri metalurgije, profesori razredne nastave i inženjeri menadžmenta.
Danas se veliki broj mladih školuje za menadžere, ekonomiste, pravnike, profesore, dok se ređe opredeljuju za poslove koji se obavljaju napolju, u kojima su teži uslovi rada i za koje je potrebna fizička snaga. Najveće šanse za zapošljavanje na tržištu rada imaju visokoobrazovani profili – inženjeri elektronike, mašinstva i građevine sa odgovarajućim licencama, matematičari, nastavnici stranih jezika, lekari s odgovarajućim specijalizacijama. Teško do posla dolaze i mašinci sa drugim, trećim i četvrtim stepenom stručnosti, a nisu popularni ni poslovi u mašinskoj industriji, iz oblasti tekstila, poljoprivrede i šumarstva.
(Večernje novosti/Bor030)
Pogledaj vesti o: Bor












