Izvor: MC Bor, 10.Nov.2011, 14:09 (ažurirano 02.Apr.2020.)
JUŽNI KUČAJ POSTAJE PARK PRIRODE
Bor, 10. novembar
Izvor: Kurir
Posle Golije i Stare planine, park prirode postaće i Južni Kučaj, treći po površini u Srbiji, a obuhvatiće područje od 50.000 hektara teritorije opština Despotovac, Žagubica, Bor, Boljevac, Ćuprija i Paraćin.
'Na ovom projektu radi već dve godine Zavod za zaštitu prirode i očekujemo da Južni Kučaj naredne godine dobije status Parka prirode, što će omogućiti >> Pročitaj celu vest na sajtu MC Bor << mnogo veću zaštitu prirodnih dobara i racionalnu eksploataciju sirovina', rekao je direktor Šumskog gazdinstva 'Južni Kučaj' iz Despotovca Ranko Šikanja.
Uz napomenu da 'Srbijšume' upravljaju Parkovima prirode Golija i Stara planina, Šikanja je objasnio da će unutar Južnog Kučaja biti određena tri stepena ili zone zaštite.
'Prva zona isključuje svaku eksploataciju drveta, peska, vode i drugog prirodnog bogatstva, dok ostale dve omogućavaju korišćenje uz nadzor', objasnio je Šikanja na otvaranju lovno šumske kuće Resava na Beljanici.
On je podsetio da je u Srbiji pod zaštitom oko pet odsto površina, a uslov Evropske unije je deset odsto, 'drugim rečima u Srbiji je oko 500.000 hektara pod zaštitom, a treba milion'.
Šikanja je ocenio da je Park prirode 'spasonosno rešenje za Južni Kučaj jer je sve masovnija bespravna gradnja u delovima nedirnute prirode'.
Zaštitu dobija područje prašume Vinatovača, koja sama ima 37 hektara na nadmorskoj visini od 640 do 800 metara i gde rastu bukve starije od 350 godina, vodopadi Lisine i Prskalo, tri klisure, više pećina, vrh Beljanice. Sve će biti obeleženo izgradnjom staza i putokaza, postavljanjem mobilijara i usklađivanjem u sistem nadzora i gazdovanja.








