Drakulić i Kovač   žele RTB „Bor“

Izvor: Blic, 11.Jul.2008, 18:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Drakulić i Kovač žele RTB „Bor“

Agencija za privatizaciju objavila je juče poziv za dostavljanje pisama o zainteresovanosti renomiranih proizvođača i prerađivača za strateško partnerstvo u vezi s privatizacijom Rudarsko-topioničarskog basena „Bor". Svi zainteresovni strateški partneri imaju rok do 30. septembra da dostave pismo o zainteresovanosti za partnerstvo.

U „Ist pointu" za „Blic" su saopštili da će odluku da li da dostave pismo o zainteresovanosti za strateško partnerstvo >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << doneti nakon detaljne analize uslova. Isto su rekli i u austrijskom koncernu „A-tek", a da je i dalje zainteresovan za RTB „Bor" potvrdio je i šef te kompanije Mirko Kovač u izjavi bečkom ekonomskom dnevniku „Virtšaftsblat".

- Poznato je da se interesujem za RTB „Bor". Pogledaću dokumentaciju o tenderu i onda ću odlučiti - izjavio je Kovač.

Predkvalifikacioni tender, po rečima Nebojše Ćirića, državnog sekretara ministarstva ekonomije, zamišljen je da olakša čitavu proceduru kad se raspiše pravi tender.

- Tada ćemo imati jasne kriterijume ko može da se javi, ali i koji je model zajedničkog ulaganja najbolji za „Bor" - izjavio je Ćirić.

Pravo na prijavu, kao i na posetu „sobi s podacima" Agencije gde se nalazi dokumentacija o poslovanju i imovini preduzeća iz Bora, imaće učesnici koji se bave proizvodnjom i preradom bakra i koji su ispunili uslov da su u prethodnoj poslovnoj godini ostvarili proizvodnju bakra u koncentratu veću od 80.000 tona i/ili katodnog bakra veću od 100.000 tona.

Kako se navodi u pozivu objavljenom na sajtu Agencije, cilj postupka je da privuče strateške investitore koji su u mogućnosti da obezbede proizvodni menadžment, investiranje u tehnologiju i zaštitu životne sredine, kao i prustup lokalnim i izvoznim tržištima.

Pokušaj prodaje RTB „Bor" je do sada već u dva navrata, na tenderima u 2006. i 2007. godini, bio nespešan, i to uglavnom zbog toga što kupci - rumunski „Kuprom" i austrijski „A-tek" - nisu obezbedili bankarske garancije i potreban novac. „Kuprom" je trebalo da obezbedi 400 miliona dolara, a „A-tek" 466 miliona dolara. Kako tenderi nisu uspeli, ocenjeno je da je za RTB „Bor" najbolje da se traži strateški partner koji bi zajedno s državom upravljao tim preduzećem, dok bi kasnije, kada ono „stane na noge", mogla da se razmatra i mogućnost prodaje većinskog vlasništva strateškom partneru.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.