BiH tiho o situaciji u Gazi

Autor: Slavko Jovičić Slavuj, 08.Jan.2009, 13:28   (ažurirano 02.Apr.2020.)

BiH tiho o situaciji u Gazi



Bosna i Hercegovina

Radio Slobodna Evropa
06.01.2009
Marija Arnautović

Oštrijih osuda i protesta zbog nasilja u pojasu Gaze u Bosni i Hercegovini nema. Saopštenjem se oglasilo državno Predsjedništvo koje je pozvalo Vijeće UN-a da hitno preduzme mjere neophodne za očuvanje međunarodnog mira i sigurnosti. Da nije sporadičnih izjava i protesta kakav je održan u Tuzli, čini se da bi Bosna i Hercegovina, koja je i sama preživjela užase rata, ostala potpuno tiha na ubiijanja nevinih.

Denis Hadžović iz Centra za sigurnosne studije smatra da je to zbog toga što su bh. političari zaokupljeni domaćim problemima, ali i zbog toga što BiH još uvijek nema dovoljno razvijenu diplomatiju. Da osude nasilje, nisu bile previše glasne ni nevladine organizacije:

„Veoma mali broj organizacija se bavi tom vrstom problematike. U prvom redu su se trebali oglasiti naši akademski radnici koji po prirodi posla proučavaju međunarodne odnose, ali imamo veoma malo glasa iz te sfere. Također i nevladine organizacije – uglavnom su orijentisane na unutrašnje probleme BiH, tako da vanjska politička dimenzija malo ostaje u zapećku.“

Edina Bećirević ekspert za međunarodnu sigurnost:
Nadam se da ćemo ipak naći načina da se solidarišemo sa Palestincima i da izrazimo protest zbog zločina protiv čovječnosti koji u ovom trenutku, u području Gaze, čini Izrael...

“Očigledno je da je šutnja svjetskih centara moći, američka blokada Vijeća sigurnosti itd. da je sve to možda doprinijelo općem osjećaju onako apatičnog bh. javnog mnijenja, tom nekom osjećaju da je izražavanje nekog javnog protesta zapravo besmisleno, jer će Izrael, uz američku podršku, ionako uraditi sve što namjerava. Ali, to svakako nije opravdanje. Nadam se da ćemo ipak naći načina da se solidarišemo sa Palestincima i da izrazimo protest zbog zločina protiv čovječnosti koji u ovom trenutku, u području Gaze, čini Izrael.“

No palestinski ambasador u BiH Amir Rostom tvrdi da je od prvoga dana agresije na pojas Gaze stizala podrška i građana i predstavnika političkih partija u BiH. Zahvalan je i na reakciju koja je stigla iz bh. Predsjedništva ali i na najavljene skupove podrške palestinskom narodu:

„Ipak sad su počele reakcije kako treba. Organizuje se i skupljanje pomoći. Ljudi zovu i dolaze u ambasadu i pitaju šta se događa i kako mogu pomoći.“

Predsjedavajući Zajedničke komisije za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH, Sadik Ahmetović uputio je apel za prekid sukoba u pojasu Gaze. Ahmetoviću nije jasno zašto bh. institucije do sada nisu snažno osudile ubijanje u Gazi:

„Mislim da i Predsjedništvo i kolegij Parlamenta i Vijeće ministara trebaju u narednom periodu, kako osuditi stradanja civila na Bliskom Istoku, isto tako organizirati pomoć ugroženom palestinskom narodu u pojasu Gaze.“

Studenti u Tuzli bili su jedini koji su organizovano na fakultetu iskazali svoju zabrinutost zbog ubijanja civila na Bliskom Istoku:

„Dosta ubijanja nevinih ljudi, dosta ubijanja nedužne djece!“

„Došla sam da se solidarišem s našom braćom iz Palestine. Jednostavno, jako mi je žao da se ovo i dalje događa.“

Denis Bećirović poslanik u državnom Parlamentu smatra da kršenje ljudskih prava i ubijanje civila u bilo kom dijelu svijeta zaslužuje najoštriju osudu, bez obzira kojoj vjeri, naciji ili rasi pripadaju žrtve. Na pitanje zašto bh. Parlament još nije reagovao na nasilje u pojasu Gaze, Bećirović kaže:
Kod vladajućih stranaka nema konsenzusa ni po unutrašnjopolitičkim pitanjima, stoga ne čudi da se ne mogu eventualno saglasiti ni oko ovih vanjskopolitičkih tema...

„Kod vladajućih stranaka nema konsenzusa ni po unutrašnjopolitičkim pitanjima, stoga ne čudi da se ne mogu eventualno saglasiti ni oko ovih vanjskopolitičkih tema.“

Poslanik Slavko Jovičić:

„Žao mi je ljudi, nevinih civila koji stradaju u bilo kojem sukobu, a pogotovo nedužne djece koja nisu kriva za ono što se dešava na Bliskom Istoku. Što se tiče institucija BiH, pa imao bih ja bezbroj razloga da kritikujem svaki dan po jedno hiljadu puta institucije, jer one ne pokazuju brigu ni za sebe, a kamoli za neke druge narode.“

Nijedan građanin Bosne i Hercegovine ne bi trebao i ne može ostati ravnodušan na sve ono šrto se dešava u pojasu Gaze kaže Hajrudin Šalić, predsjednik humanitarnog društva Merhamet, koje je danas palestinskom ambasadoru uručilo 20 hiljada konvertibilnih maraka pomoći:

„Nažalost, stiče se dojam da, ne samo građani, nego prvenstveno institucije koje je trebalo i koje smo svi očekivali da promptno djeluju, to je izostalo. Vjerojatno postoji opravdanje, ali kad se tiče Merhameta, mi smo jedina, prva organizacija koji smo već jučer, prvi radni dan, pokrenuli sve ove aktivnosti.“

Edina Bećirević ekspert za međunarodnu sigurnost:

„Smatram da bi reakcije u tom smislu trebale biti usmjerene prema međunarodnim krivično-pravnim institucijama, da izraelski politički i vojni lideri zbog zločina koji se u ovom trenutku čine prema Palestincima, da budu sudski procesuirani.“

LINK - http://www.slobodnaevropa.org/content/Article/1367119.html