Izraelci žele da ulože 400 miliona evra

Izvor: Blic, 08.Nov.2007, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Izraelci žele da ulože 400 miliona evra

Najatraktivnija građevinska lokacija u Beogradu, osam hektara u Bloku 26, između "Arene" i SIV-a, još stoji neizgrađena, mada se investitori veoma interesuju za nju. Suvlasnici zemljišta, domaće firme "Napred" i "Energoprojekt" pregovaraju sa mnogima od njih i očekuju investiciju od oko 400 miliona evra i dobitak koji će im doneti od čak milijardu evra.



Grad trenutno priprema detaljni urbanistička plan za ovaj deo Novog Beograda koji bi trebalo da bude gotov >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << do februara 2008. godine. Ipak, čini se da je lobiranje za ovu lokaciju, vrednu suvog zlata, već počelo.

Zainteresovani Izraelci

Jedan izraelski sajt objavio je pre nekoliko dana vest da je kompanija CEE (Central European Estates) u vlasništvu prebogatog Julia Ofera (27. na Forbsovoj listi bogatih u Izraelu) postigla dogovor sa jednom srpskom firmom o izgradnji 460.000 kvadrata poslovnog i stambenog prostora u Beogradu. Reč je, kako se navodi, o najvećoj investiciji ove vrste od 400 miliona evra, koja treba da donese profit veći od milijardu evra!

Mada se u vesti izraelskog portala ne navodi o kojoj je domaćoj firmi reč i o kojoj se lokaciji radi, u Beogradu je "pročitano" da nema druge već da se radi o Bloku 26, najatraktivnijoj lokaciji u gradu.

Multinacionalna kompanija izraelskog magnata, sa sedištem u Mađarskoj, svoj projekat u Beogradu najavljuje kao najveću stambeno-poslovnu investiciju.

- Projekat će biti ostvaren u saradnji sa jednom srpskom kompanijom, koja je vlasnik četiri hektara zemljišta u centru Beograda. Sa njom je CEE potpisala dogovor o saradnji u izgradnji poslovno- stambenog kompleksa, a gradnja počinje u 2008. godini - rekla je za "Blic" Ildiko Holec, direktorka marketinga u CEE.

Dve kompanije će, kako se očekuje, formirati zajedničku kompaniju u kojoj će CEE imati udeo od 68 odsto.

Prema dogovoru, partneri će očekivani profit do milijardu evra deliti u skladu sa udelom u zajedničkoj kompaniji (68:32), dok će sva dobit ostvarena preko toga biti deljena po pola.

U "Napredu" uzdržani

Vlasnici atraktivnog zemljišta u Novom Beogradu "Napred" i "Energoprojekt" nisu potvrdili ništa od planova koje je za "Blic" iznela izraelska kompanija. Ako je zaista reč o izgradnji Bloka 26, izraelski planovi su možda više u domenu lobiranja, pripreme javnosti ili čak pritiska na buduće lokalne partnere, nego čvrstih investicionih planova. U "Napredu" čak demantuju da su našli inostranog partnera dovoljno snažnog da izgradi stambeno-poslovni kompleks koji treba da donese profit od milijardu evra.

- Blok 26 je najznačajnija građevinska lokacija na Balkanu i njoj se prilazi sa velikom ozbiljnošću. Ništa ovde neće moći da bude zidano dok se ne donese detaljni plan regulacije. Trenutno se Blok 26 nalazi pred Planskom komisijom koja će da predloži Skupštini grada šta bi i u kom obimu ovde moglo da se gradi - kaže Dobroslav Bojović, direktor građevinske firme "Napred", koja je, zajedno sa "Energoprojektom", u odnosu pola - pola, suvlasnik zemljišta kod "Arene".

Bojović naglašava da niko sa izraelskom firmom nije ni pregovarao ni potpisivao bilo kakav memorandum i ističe da se radi o spekulacijama iza kojih stoje nečiji interesi.

Poslednja velika parcela u Novom Beogradu

- O tim Izraelcima ne znam apsolutno ništa. "Energoprojekt" i "Napred" mogu da potpisuju ugovore sa kim hoće, uvode suinvestitore i slično. Grad sa tim nema ništa. Mi trenutno radimo detaljni regulacioni plan za taj deo Novog Beograda na osnovu konkursa koji smo imali februara ove godine. Plan će biti gotov do februara sledeće godine - kaže za "Blic" glavni gradski arhitekta Đorđe Bobić, dodajući da je Blok 26 praktično poslednja velika neizgrađena parcela u Novom Beogradu.

Na konkursu za novobeogradske blokove 25 i 26, završenom u maju ove godine, tražilo se rešenje za ukupno 8,2 hektara neizgrađenog placa između "Arene" i "Palate federacije". Pošto je konkursni zadatak zahtevao izgrađenost od čak 650.000 kvadrata, arhitektonska rešenja predvidela su četiri poslovna solitera od po 40 spratova. Pobednički rad biroa "Medijum" autora Jovana Mitrovića i Dejana Miljkovića predvideo je, uz solitere, dva šoping mola, tri poslovno-stambene zgrade sa krovnim terasama, trg i pešačku pasarelu u visini prvog sprata od "Arene" do "SIV"-a.

Strani investitori više najavljuju nego što grade

Novac iz inostranstva teško ulazi u nekretnine

Da je u Beogradu izgrađeno sve što su strani investitori najavili, i sam centar bi izgledao drugačije, a grad bi imao nekoliko velikih gradilišta više. CEE je samo jedna od nekoliko stranih firmi koje najavljuju velike investicione projekte u Beogradu, ali od mnogih najava, malo toga je zaista i započeto.

Strane firme, pogotovo one koje se bave gradnjom nekretnina, uprkos mnogim grandioznim najavama i objavljivanjem velikih investicionih planova, više su bežale iz Beograda, nego što su počinjale da grade.

U poslovnim krugovima, bliskim stranim firmama, mogu se čuti objašnjenja da je beogradsko tržište nespremno za prijem stranih investitora, kao i da oni na njega dolaze nedovoljno pripremljeni. Neusklađenost različitih modela poslovanja, tačnije neusklađenost beogradskog modela sa načinom poslovanja na Zapadu, uglavnom dovodi do nerealizovanih investicija i najčešće do povlačenja stranih investitora, kao što je to bio slučaj sa "Trigranitom" koji je odustao od izgradnje 300.000 kvadrata poslovnog prostora u Glavnoj železničkoj stanici Prokop. Mađarska firma "Trigranit" više od godinu dana je pokušavala da se sporazume sa Gradom i Železnicama Srbije, a onda odustala od projekta za koji je smatrala da je neisplativ. Preuzela ga je domaća firma "Energoporojekt".

Beograd već postaje "kolekcionar" sličnih, neslavnih primera propalih investicija. Na primer, Hotel u Rajićevoj od 30.000 kvadrata, odavno je trebalo da sazida jedna izraelska firma. Zbog još nerešenih imovinsko- pravnih odnosa i zahteva starih vlasnika, potpuno je neizvesno kada će, pa čak i da li će hotel biti sazidan.

Projekat Marine Dorćol, takođe je ušao u neizvesnu fazu. Najavljen kao velika, takođe izraelska investicija, koja će promeniti izgled i duh Dorćola, sa poslovno-stambenim luksuznim komleksom od oko 76.000 kvadrata, kasni najmanje godinu dana. Izraelska firma "Ejndžel" čeka promenu detaljnog urbanističkog plana koji bi trebalo da se promeni u skladu sa njihovim projektom na duplo više kvadrata od ranije predviđenih. Još nema pozitivnog odgovora iz Sekretarijata za urbanizam.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.