GORAN VESIĆ: Očuvanje kulturnog i istorijskog nasleđa prioritetan zadatak

Izvor: Kurir, 03.Sep.2015, 18:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

GORAN VESIĆ: Očuvanje kulturnog i istorijskog nasleđa prioritetan zadatak

Konferencija Vidljivost kulturnog nasleđa Srbije upisanog i nominovanog na listama svetske baštine UNESKO, čiji je cilj podizanje svesti o važnosti kulturne baštine u Srbiji, održana je danas u Zavodu za zaštitu spomenika kulture grada Beograda na Kalemegdanu

Gradski menadžer Goran Vesić je naglasio da je potrebno da se održava više ovakvih skupova i da podsećamo javnost na zaštitu spomenika kulture, jer se kao društvo na malo nemaran način odnosimo prema spomenicima.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << />
– Od kada je osnovan UNESKO, svet se drastično promenio, pa su zbog urbanizacije i naseljavanja ugroženi mnogi spomenici kulture. Ono što se dešava na Bliskom istoku, u gradu Palmira, pokazuje da je kulturna baština postala deo ratnih i verskih sukoba.  Mi se kao Grad Beograd trudimo da zaista ulažemo u spomenike kulture. Pokrenuli smo izgradnju i postavljanje velikog broja spomenika koji treba da podsećaju na našu istoriju, kulturu i tradiciju. Nedavno smo se sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture grada Beograda dogovorili da pokrenemo jednu akciju u kojoj ćemo izabrati deset do dvadeset najbitnijih spomenika kulture i onda pozvati društveno odgovorne kompanije koje će donirati novac za njihovo održavanje – rekao je Vesić.

On je posebno istakao da su u poslednje vreme učestale krađe spomenika i da je potrebno da se sprovede jedna kulturna politika koja neće zavisiti od želje pojedinaca, već od nacionalne strategije koju mi trenutno nemamo.

– Verujem da ćemo na današnjem skupu dati neke smerenice za budući rad i uticati na svest o zaštiti naše kulturne baštine – kazao je  Vesić.

Foto: Nemanja Pančić

Direktorka Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda Nela Mićović je naglasila da je ova konferencija prva u nizu koja se odnosi na očuvanje spomeničkog i kulturnog nasleđa sa liste UNESKO.

– Deo arheoloških lokaliteta sa teritorije grada Beograda već je stavljen na preliminarnu kulturnu listu UNESKO-a, što se prvi put dešava. Zahvaljujem Skupštini grada koja nas je podržala i koja će nastaviti da radi sa nama kako bi nam pomogli da u što kraćem periodu istražimo lokalitete duž Dunava, od Beogradske tvrđave ka Smedrevu – rekla je Mićović.

Uređen pristup ka plaži Lido

BEOGRAD - Na zahtev građana i opštine Zemun, uređena je pristupna staza ka plaži Lido, rekao je danas gradski menadžer Goran Vesić i istakao da je projekat koštao oko 1,6 miliona dinara. Sređen je čitav deo obale, uklonjena trava i rastinje, a uređen je i prilaz ka plaži, koji je bio u lošem stanju pa posetioci Lida nisu mogli da se spuste do vode. Vesić je na TV Pink rekao da će grad i opština narednih godina više da se pozabave uređenjem Zemunskog keja, u koji decenijama nije ulagano. Gradski menadžer je dodao da Grad Beograd ulaže pođednako i u rubne opštine i naveo primer sela Vrbovno, čiji su stanovnici juče priključeni na gradski vodovod. "To radimo u dogovoru sa građanima, uvek pitamo građane koji žive na tom terenu šta im je potrebno i na koji način da to uradimo. Verujem da svakim našim potezom poboljšavamo kvalitet života građana Beograda", rekao je Vesić.

Nastavak na Kurir...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.