
Izvor: B92, 08.Okt.2008, 01:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Skupština završila načelnu raspravu
Beograd -- Skupština Srbije završila objedinjenu načelnu raspravu o četiri međunarodna finansijska ugovora. Sutra rasprava o zakonima neophodnim za belu šengensku listu.
Poslanici su večeras završili raspravu o vladinim predlozi zakona o potvrđivanju Ugovora o garanciji između Srbije i Evropske banke za obnovu i razvoj "Beogradski autoput i obilaznica", kao i o potrđivanju Ugovora o garanciji između Srbije >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i Evropske investicione banke "Obilaznica oko Beograda".
Poslanici su završili raspravu i o Predlog zakona o potvrđivanju Okvirnog ugovora o zajmu zaključenog između Srbije i Banke za razvoj Saveta Evrope, kao i Predlog zakona o davanju garancije Srbije Nemačkoj finansijskoj instituciji KFW po zaduženju JP "Elektroprivreda Srbije" (mere zaštite životne sredine u termoelektranama na lignit).
Ministarka za nacionalni investicioni plan Verica Kalanović obrazlažući predložene zakone pozvala je poslanike da ratifikuju te ugovore jer je reč o četiri velika nacionalna projekta koji su u interesu građana i od kojih će najveću korist imati građani.
Ona je rekla da su u pitanju zajmovi o velikim infrastrukturnim projektima koji su vezani za obilaznicu Beograda, sanaciju mosta Gazela, izgradnju 500 stanova i unapređenje ekologije u okolini termoelektrana.
Poslanici će sutra u 10 časova početi objedinjenu raspravu i o vladinim predlozima zakona o strancima i o državnoj granici.
Završena rasprava o setu antikorupcijskih zakona
Skupština Srbije završila je danas i objedinjenu načelnu raspravu o setu antikorupcijskih zakona.
Poslanici su razmotrili vladine predloge zakona o zaštiti podataka o ličnosti, o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela, o odgovornosti pravnih lica za krivična dela, o Agenciji za borbu protiv korupcije i o izmenama Zakona o finansiranju političkih stranaka.
Zajedno sa tim tačkama dnevnog reda, parlament je razmatrao i predlog zakona o potvrđivanju Dodatnog protokola uz Konvenciju o zaštiti lica u odnosu na automatsku obradu ličnih podataka u vezi sa nadzornim organima i prekograničnim protokom podataka.
Obraćajući se poslanicima po završetku rasprave, ministarka pravde Snežana Malović zahvalila je onim govornicima koji su prepoznali značaj donošenja zakona potrebnih za borbu protiv korupcije i koji su ukazali na značaj usaglašavanja sa zakonima Evropske unije.
Malovićeva je navela da će Ministarstvo pravde pažljivo i detaljno razmotriti podnete amandmane i da će usvojiti one koji doprinose poboljšanju tih zakona.
Opozicija kritikovala zakone
Čiplić: Izbacivanje govora mržnje
Ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić rekao je da će izmenama Zakona o izboru narodnih poslanika konačno iz Skupštine Srbije biti iskorenjen govor mržnje.
Poslanici koji budu širili versku, rasnu i nacionalnu mržnju ostaće bez mandata. Presudu o izbacivanju iz parlamenta donosiće njihove kolege - poslanici.
Čiplić je najavio da će te izmene zakona biti donete najkasnije do prve godišnjice Vlade Srbije - 7. jula 2009. godine.
Poslanici opozicije tokom rasprave kritikovali su predložene zakone, ali su navodili i da bi neki predlozi mogli da se poprave amandmanima.
Poslanici Srpske radikalne stranke rekli su da neće glasati za predložene zakone jer su loši i neefikasni.
Poslanica Demokratske stranke Srbije Milica Radović pitala je zašto do sada nije donet zakon o borbi protiv korupcije i zašto do sada nisu obezbeđeni uslovi za valjan rad Državne revizorske institucije.
Govoreći o Predlogu zakona o oduzimanju imovine stečene krivičnim delom, ona je kazala da bi to mogao da bude dobar zakon i dobro sredstvo u borbi protiv korupcije ukoliko bi pretrpeo izmene.
Poslanik Liberalno-demokratske partije Zoran Ostojić kazao je da Predlog zakona o zaštiti podataka o ličnosti ne može da se primenjuje bez zakona o klasifikaciji podataka na čijem usvajanju LDP insistira.
Šefica poslaničke grupe "Za evropsku Srbiju” Nada Kolundžija kazala je da će ta poslanička grupa glasati za predložene zakone koji su, prema njenim rečima, važni u sprovođenju borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Ona je kazala da su ti zakoni neophodni za ubrzanje evropskih integracija Srbije i da su usaglašeni sa evropskim propisima.
Poslanik Srpskog pokreta obnove Aleksandar Jugović kazao je da će ti zakoni Srbiju približiti EU i istakao da se predloženih zakona "jedino plaše tajkuni i političke elite koje finasiraju ti tajkuni".
Predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović obavestila je poslanike na kraju rasprave da je obišla patrijarha Pavla i da im je patrijarh "poželeo uspešan rad u ovo teško vreme".
Podsetimo, u jučerašnjem delu sednice, posle obrazloženja zakona, koje je iznela ministarka pravde Snežane Malović, poslanici opozicije iznosili su primedbe na predložene zakone i izrazili očekivanja da će oni biti popravljeni njihovim amandmanima.
Skupština je, inače, usvojila dnevni red sa 14 tačaka, od predloženih 27, a u dnevni red nije uvršćen predlog rezolucije o Kosovu 108 poslanika Srpske radikalne stranke i Demokratske stranke Srbije, kao ni predlog Liberalno-demokratske partije o Kosovu.