Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 20.Apr.2011, 17:21 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Otvorena Sigurna kuća u Somboru
SOMBOR -
U Somboru je danas, u prisustvu predstavnika najviših pokrajinskih organa, Fonda B92, gradskih vlasti i donatora, otvorena Sigurna kuća za žene i decu žrtve nasilja u porodici.
Predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić i predsednik Upravnog odbora Fonda B92 Veran Matić otvorili su Sigurnu kuću i predali je Somboru i Centru za socijalni rad ovog grada na korišćenje.
Ova kuća je od danas vlasništvo grada Sombora i pokrivaće Zapadnobački okrug koji >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << obuhvata teritoriju opština Sombor, Apatin, Odžaci i Kula sa oko 220.000 stanovnika.
Vojvođanske sigurne kuće su rezultat partnerstva Fonda B92 i Izvršnog veća Vojvodine.
Pajtić je naglasio da je cilj vojvođanske vlade da se Vojvodina premreži sigurnim kućama, jer je žrtvama porodičnog nasilja potrebno utočište.
"Otvorili smo prošle godine sigurnu kuću u Zrenjaninu i Novom Sadu, danas otvaramo u Somboru, a do kraja godine planiramo Pančevo i Sremsku Mitrovicu", rekao je Pajtić.
On je ukazao da je Evropska komisija u svojim izveštajima podvukla značaj rada pokrajinske Vlade u mrežama sigurnih kuća, kao posebnu aktivnost u koju su uključene policija, sudstvo i socijalne ustanove.
Matić je podsetio da je fondacija do sada izgradila četiri sigurne kuće u kojima je smešteno i od nasilnika zaštićeno više od 650 žena i oko 700 dece.
"Sve sigurne kuće su uvek pune, te ove brojke ne govore o količini nasilja u porodici, već o samim kapacitetima. Nažalost, nasilje u porodici, i to sa drastičnim posledicama, je u stalnom porastu što čini da je potreba za ovakvim objektima sve veća", ocenio je Matić.
Matić je naglasio da kuće ne rešavaju problem i privremeno štite žrtve od nasilnika i zbog toga društvena zajednica mora da se uhvati u koštac i sa uzrocima i da ublaži posledice.
Matić je najavio da će se naredna sigurna kuća graditi u Pančevu.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...







