Umetnice iz Kuće starih zanata

Izvor: Megafon.co, 04.Sep.2018, 09:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Umetnice iz Kuće starih zanata

Jedna staklena flaša posle upotrebe ne mora da bude bačena, već uz malu doradu može biti zanimljiv poklon.
Gordana Ristić iz udruženja Radinost iz Aleksinca se već 20 godina bavi ručnim oslikavanjem flaša, ali i slikanjem na drvetu i izradom ikona na drvetu. Sve ovo kasnije može da posluži kao suvenir, poklon ili ukras u stanu.
Članovi aleksinačkog Udruženja Radinost – Foto – Jovana Đorđević
>> Pročitaj celu vest na sajtu Megafon.co <<
„Na staklu se slika specijalnim bojama za staklo, a tehnika je kao kad se radio vitraž, na crkvama. Kada se, recimo, oslika drvena kašika, ona kasnije može da posluži kao suvenir“, kaže Gordana i dodaje da se posebno rade ikone na drvetu.
„Ikone na drvetu se rade tako što se papir na kome je svetac stavi na drvo i kasnije se obrađuje.To se radi specijalnim bojama i kasnije se ukrašava zlatnom kontur pastom, a sa strane se radi voskom. Ovo je odlično kao slavski program.“
Kako kaže Gordana, ranije je od ovoga moglo više da se zaradi, a sada je to više dodatni prihod. Sa njom se slaže i Olga Denkić, članica istog udruženja, koja se bavi pletenjem i heklanjem.
„Uz penziju je ovo dobar dodatak, kojim može da se pomogne sebi i svojoj deci“, kaže Olga, koja plete vunene prsluke i čarape.
Foto – Jovana Đorđević

„Prsluci su od vune su se ranije mnogo bolje prodavali, ali kada dođe zimski period čarape i sada dobro idu tako da od toga imam prihod. Bluze se rade drugačije, heklicom tj. jednom  iglom i heklaju se od svile ili od pamuka.“
Slobodanka Đorđević, koja se bavi vezom je u udruženju 4 godine. Kaže da je i ranije vezla, ali se posle dobijanja penzije priključila udruženju.
„Sve se radi ručno. Ja radim svatovske peškire, jastučiće, heklam čipkom. Nije teško jer se prvo iscrta pa se po tome veze, sa kojim bojama želite“, kaže Slobodanka i dodaje da postoji razlika među vezovima. „Za puniji vez ide više konca, a za brzi vez ili štedljivi vez, ide manje.“
Ono što je bitno to je da u udruženju ima 4 mlađe osobe, koje imaju oko 30 godina. Kako kažu članice udruženja, mladima se pomaže da nauče zanat i veliko im je zadovoljstvo da mladih ima. Zaključuju i to da svako za manje ili više vremena može da nauči ovakve vrste zanata.
Inače, Udruženje građana Radinost iz Aleksinca, postoji već 12 godina. Izlagažu u zemlji, ali i u Makedoniji, Bosni i Hercegovini i Bugarskoj.
Suveniri od stakla i drveta – Foto – Jovana Đorđević

*Ovaj prilog nastao je u okviru projekta „Kuća starih zanata – mesto za osnaživanje savremenih žena“, koji sufinansira GO Pantelej kroz Konkurs o sufinansiranju projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti informisanja na teritoriji GO Pantelej u 2018. godini.

Nastavak na Megafon.co...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Megafon.co. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Megafon.co. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.