Sveta Pancer, poslednji učenik Ladislava Baloga

Izvor: Aleksinac.net, 08.Dec.2017, 11:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sveta Pancer, poslednji učenik Ladislava Baloga

U Aleksincu danas živi Sveta Pancer, klavir štimer, koji je štimovanje klavira učio od Ladislava Baloga, slepog pijaniste, rođenog davne 1901.godine.

Ladislav Balog je poznat i po tome što je čuvenog Zvonka Bogdana učio pevanju.

Čika Baloga, kako ga je Zvonko zvao, je deo čuvene Pečujske škole muzičara, klavirštimera.

Poslednji Balogov učenik je upravo naš sugrađanin Sveta, >> Pročitaj celu vest na sajtu Aleksinac.net << klavirštimer u penziji.

"U to doba štimovanje je bilo vezano isključivo za slepa lica, jer oni imaju prefinjen sluh, kojim čuju najtananije tonove važne za proces štimovanja. Ladislav Balog, za koga smatram da je najveći stručnjak štimovanja klavira na sluh, je bio moj učitelj, a ja na žalost njegov poslenji učenik, kome je preneo svoje znanje. U to doba ja sam učio štimovanje klavira, a Zvonko Bogdan je kod čika Baloga učio pevanje.

Do sada sam štimovao preko 200 klavira, duž čitave stare Jugoslavije, i jako lepo živeo od toga, ali na žalost vremena su se promenila. Klavire malo njih danas ima, a još manje štimuje, tako da mi je život sveden na preživljavanje od penzije, 12.000 dinara ukupno" navodi čika Sveta u svojoj kratkoj priči za naš portal.

Nastavak na Aleksinac.net...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Aleksinac.net. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Aleksinac.net. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.