Izvor: Aleksinac.net, 22.Nov.2012, 17:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ima gorih i od naše opštine...
Opština Aleksinac je na najnovijem spisku razvrstavanja opština po razvijenosti svrstana u treću grupu, što bi značilo da je napredovala, pošto se prethodno nalazila u najnerazvijenijoj četvrtoj grupi.
U aleskinačkoj lokalnoj samoupravi kažu da će o eventualnim posledicama ovakvog svrstavanja govoriti sledeće nedelje, kada obave određene razgovore sa republičkim institucijama. Predsednik SO >> Pročitaj celu vest na sajtu Aleksinac.net << Aleksinac Grujica Veljković je ukratko kazao da je kod drugih došlo da većeg osiromašenja nego kod nas i da kriterijum nije bio razvoj opštine.
Vlada Republike Srbije, na osnovu ekonomske snage, lokalne samouprave rangira u četiri grupe. Od 150 opština, čak 40 je u ekipi izrazito nerazvijenih, čiji je stepen razvoja ispod 60 odsto republičkog proseka.
”Plasman” se određuje pomoću niza merila - broja stanovnika, stope nezaposlenosti, visine sopstvenih prihoda opštine, broja preduzeća.
U Stalnoj konferenciji gradova i opština slažu se da je broj nerazvijenih opština veliki, ali ističu i loše kriterijume na osnovu kojih se dobija državni novac.
- Loše je što se novac deli na osnovu imaginarnog stepena razvijenosti i to treba što pre promeniti – smatra Saša Paunović, prvi čovek Paraćina i predsednik Konferencije.
Paunović je dodao da gubitak statusa nerazvijene opštine znači i manje redovnih prihoda iz budžeta, a o kolikom će se smanjenju raditi, znaće se tek posle sastanaka koje će čelnici lokalnih samouprava imati sa predstavnicima države.







