Izvor: Radio 021, 04.Mar.2021, 11:05

Podneta inicijativa da se priobalje zaštiti od "Novog Sada na vodi": Neodgovoran odnos prema području

Grupa novosadskih organizacija i udruženja podnela je inicijativu za zaštitu prirodnog javnog dobra Kameničke ade, Dunavca, Šodroša i Ribarskog ostrva.

Inicijativa su juče predali Gradu Novom Sadu, odnosno Gradskoj upravi za zaštitu životne sredine, a od sutra će, kako kažu za 021.rs, istu nositi svim nadležnim institucijama, odnosno Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode, Sekretarijatu za urbanizam i zaštitu životne sredine, Republičkom zavodu za zaštitu >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << prirode, kao i Direkciji za vode.

Osnov za ovu inicijativu je to što je deo Ribarskog ostrva Studijom zaštite Republičkog zavoda za zaštitu prirode iz 2006. godine već prepoznat i opredeljen za zaštitu kao Spomenik prirode. Međutim, ovaj prostor to nikad nije postao. Aktivisti smatraju da i prostor Kameničke ade sa rukavcem Dunava predstavlja još veću površinu sa delimično očuvanim prirodnim karakteristikama u plavnoj, nebranjenoj zoni.

Udruženja ocenjuju da se do sada prema šumi na Kameničkoj adi "odnosilo neodgovorno", posebno imajući u vidu značaj područja u odbrani od poplava i predlažu da se, nakon što se ovo područje proglasi za spomenik prirode, upravljanje prepusti neformalnoj građanskoj inicijativi "Dunavac Šodroš" kojoj su osnovni ciljevi upravo zaštita, održavanja i revitalizacija plavnog područja Šodroš, Dunavac i Kamenička ada.

Zaključuju da na ovom području postoje i zaštićene biljne i životinjske vrste.

Zahtevi inicijative su uvrštavanje područja u Ekološku mrežu na osnovu staništa strogo zaštićenih vrsta, izrada studije zaštite prirodnog i plavnog područja i usvajanje Akta o zaštiti područja.

Organizacije koje su potpisale inicijativu su NVO Svet i Dunav, udruženje rekreativnih ribolovaca "Šodroš Dunavac", Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, HabiProt, Ekološki front, Futoška inicijativa, Organizacija za očuvanje prirode i životinja OSNA, Inicijativa za zaštitu Fruške gore i Udruženje za zaštitu šuma.

Inicijativa Dunavac, Šodroš... by Daniela Stojkovic

Podsetimo, Republički zavod za zaštitu prirode 2006. godine vrednovao je područje Ribarskog ostrva i izradio Studiju zaštite koju je dostavio Gradu Novom Sadu kao predlog za donošenje akta o zaštiti. Međutim, Grad Novi Sad nikad nije doneo akt o zaštiti, a Ribarsko ostrvo nije označeno kao spomenik prirode ni od strane Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode.

Prema studiji, na ovom prostoru bi trebalo da se obezbedi korišćenje zaštićenog prirodnog dobra za miran odmor i pasivnu rekreaciju, u edukativne svrhe i za obavljanje naučnih istraživanja koja ne ugrožavaju prirodu. Studija preporučuje zabranu promene namene površine.

Ono što možda preti novosadskom priobalju uskoro je upravo promena namene površine i gradnja stambenih, poslovnih i rekreativnih površina, ukoliko dođe do realizacije takozvanog "Novog Sada na vodi". Opširnije u našoj priči na OVOM LINKU.

Autor: 021.rs

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.
Pogledaj vesti o: Ada

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.