Pančevačke ade, staništa ugroženih vrsta, dobile status prirodnog dobra

Izvor: RTS, 29.Maj.2019, 16:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pančevačke ade, staništa ugroženih vrsta, dobile status prirodnog dobra

Rečna ostrva koja se nalaze na ušću Tamiša u Dunav kod Pančeva, po odluci Skupštine grada, dobila su status zaštićenog prirodnog dobra. Adama Forkontumac, Čakljanac i Štefanac upravljaće JP "Vojvodinašume", odnosno Šumsko gazdinstvo "Banat".
Rečna ostrva koja se nalaze na ušću Tamiša u Dunav kod Pančeva, po odluci Skupštine grada, dobila su status zaštićenog prirodnog dobra. Adama Forkontumac, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Čakljanac i Štefanac upravljaće JP "Vojvodinašume", odnosno Šumsko gazdinstvo "Banat".

Pančevačke ade postale su zaštićeno prirodno dobro na površini od 1300 hektara. Tu se nalazi veliki broj biljnih i životinjskih vrsta, među kojima su autohtone bela i crna topola, hrast lužnjak i poljski jasen, a ima i ptica močvarica, patki, galebova i nekih ugroženih vrsta.
"Tu je registrovano 144 vrste ptica, među kojima treba istaći da se tu gnezde orao belorepan i patka njorka. Osim toga, ovo je dobro hranidbeno područje za crnu rodu, koja je takođe retka", kaže ornitolog Daliborka Stanković.
Ova rečna ostrva su divlja i neuređena, obilaze ih najčešće šumari, a jedini objekti koji postoje su vikendice u naselju Bela stena.
Pančevačke ade posećuju zaljubljenici u netaknutu prirodu, najčešće lovci i ribolovci, ali i kupači kojima ne smetaju neuređene plaže.
"Ovo područje je i lovno područje. Od vrsta koje se ovde love su divlja svinja, srna i zec, zatim lisica i šakal", kaže Goran Vučetić iz Šumskog gazdinstva "Banat".
Ade će imati drugi i treći stepen zaštite, a ŠG "Banat" tek treba da donese upravljačka akta o tome. Zbog novog statusa posetioci će ubuduće morati da traže dozvolu i plate obilazak. Ekološki, najveći problem predstavljaju veliki brodovi koji plove tuda i industrijska zona u blizini.
"Pančevačke ade se nalaze između najvećih zagađivača voda, Beograda, koji ne prečišćava kanalizacione i otpadne vode, nego ih direktno uliva u Dunav; s druge strane, najveći petrohemijski kompleks se nalazi na levoj obali", kaže Marius Olđa, iz Šumskog gazdinstva "Banat".
Jedna od novih mera sigurno će biti zabrana izgradnje bilo kakvih novih objekata i vikendica.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.