
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 16.Apr.2021, 06:48
Obeležavanje Dana borbe protiv hemofilije u Beogradu
U znak podrške obolelima od hemofilije, u noći između 16. i 17. aprila u Beogradu crvenom bojom biće osvetljeni most na Adi Ciganliji, kupola zgrade Narodne skupštine, Brankov most, Palata Albanija i Novi železnički most.
Na ovaj način, saopštilo je Udruženje hemofiličara Srbije, biće obeležen Svetski dan borbe protiv hemofilije, s ciljem podizanja opšte društvene svesti o postojanju ovog izuzetno retkog urođenog nedostatka, uz slogan "prilagoditi se promenama".
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << />
Predsednik Upravnog odbora ovog Udruženja Dejan Petrović istakao je važnost kontinuiranog uzimanja terapija i održavanja kvaliteta lečenja uprkos aktuelnoj pandemiji.
On je rekao da zahvaljujući aktivnom pristupu i zalaganju institucija sistema, prevashodno Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, lekara hematologa i Udruženja hemofiličara Srbije, u Srbiji tokom trajanja pandemije nije bilo prekida u snabdevanju lekovima, niti je primena neophodne terapije bila ugrožena.
"Čak je tokom prethodne godine, zahvaljujući toj saradnji, u upotrebu uveden novi lek za određenu grupu osoba sa hemofilijom. Nauka napreduje i nama su i dalje potrebne nove terapijske opcije radi unapređenja lečenja", rekao je Petrović.
On je istakao da veliki problem koji je donela pandemija jeste potpuni prekid u obavljanju planiranih ortopedskih intervencija.
"Nažalost, kao rezultat ovakve situacije, očekivani efekat i uspešnost tih složenih operacija opada, jer svakim odlaganjem dodatno propadaju zglobovi, mišići i druga tkiva. Nadamo se da će se u što skorijem periodu ovaj problem prevazići i da će se nastaviti sa obavljanjem ortopedske hirurgije kod osoba sa hemofilijom, bez čijeg pravovremenog sprovođenja, će mnogi završiti u invalidskim kolicima, ili sa znatnim ograničenjima u kretanju", naglasio je Petrović.
Hemofilija je urođena, najčešće nasledna bolest koja se prenosi sa majke na mušku decu i predstavlja poremećaj zgrušavanja krvi.
U Srbiji od ove bolesti boluje više od 900 osoba, od toga oko 170 dece. Svake godine u našoj zemlji pojavi se, u proseku, osam novih pacijenata.
Lek za hemofiliju još ne postoji.
Pogledaj vesti o: Ada
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...