Nobelova nagrada za hemiju

Izvor: RTS, 07.Okt.2009, 14:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nobelova nagrada za hemiju

Dobitnici Nobelove nagrade za hemiju za 2009. su Venka Traman Ramakrišnan i Tomas Štajc iz Amerike i Izraelka Ada Jonat. Dobitnici su zaslužni za objašnjenje o funkcionisanju ribozoma koji su važni za delovanje novih antibiotika.

Amerikanci Venka Traman Ramakrišnan i Tomas Štajc i Izraelka Ada Jonat dobitnici su Nobelove nagrade za hemiju za 2009. godinu. >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<

Njihov rad značajan je jer su pokazali na koji način funkcionišu ribozomi važni za delovanje novih antibiotika, koji se bore protiv nastojanja bakterija da postanu rezistentne na dejstvo tradicionalnih antibiotika.

Novi lekovi dejstvuju tako što blokiraju funkciju ribozoma u bakterijskim ćelijama, sprečavajući ih da stvore proteine koji im omogućavaju da prežive.

Ribozomi prenose genetski kod u proteine koji su delovi svih živih organizama.

Dobitnici će podeliti i finansijski deo nagrade od 1,4 miliona dolara.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.