
Izvor: B92, 28.Okt.2019, 16:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Anketa Stari savski most - preko Ade, u parku ili nešto treće
Šta građani, političari i stručnjaci misle o izmeštanju Starog savskog mosta.
Da učitelj Miladin Zarić nije tokom Drugog svetskog rata živeo u blizini Starog savskog mosta, pripadnici vlasti i opozicije ne bi imali oko čega da se prepiru.
Tokom borbi za oslobođenje Beograda 1944. godine, Zarić je krišom deminirao most koji su hteli da podignu u vazduh nemački vojnici.
Most bi uskoro trebalo da bude premešten, a građani će do 15. decembra moći >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da glasaju o tome da li će završiti tako što će povezivati Novi Beograd i Adu Ciganliju ili kao ukras u parku.
Dok je opozicija za treću varijantu i to da obnovljeni "most ostane na istoj lokaciji", na društvenim mrežama građani imaju različite predloge.
BBC je pokušao da utvrdi ko sme da odlučuje o premeštanju mosta - političari, građani ili struka?
Osnovna nedoumica zbog koje je glavni urbanista grada Beograda Marko Stojčić pozvao građane da učestvuju u anketi jeste lokacija mosta.
Građani u anketi mogu da glasaju za jednu od dve ponuđene varijante:
Predstavnici Saveza za Srbiju (SzS) su ocenili su da bi "uklanjanje Savskog mosta bilo skupo i katastrofalno po saobraćaj u Beogradu".
U znak protesta oni su na mostu lepili nalepnice na kojima je pisalo "Vučićev Vesić" i "Ili si Vesić ili si Zarić", kao podsećanje na Miladina Zarića koji je sprečio da Nemci miniraju i sruše ovaj most.
Oni su najavili i nove proteste ako se njihovi zahtevi ne ispune.
Život jednog mosta
Gordana Milošević, profesorka na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu
Mostovi se najviše postavljaju preko vodenih površina. Postoji mogućnost i pasarele, čak i kada su na nivou šetne staze odnosno prizemlja, ali oni opet spajaju građevine i premošćavaju nešto.
Otuda i naziv - most.
Neozbiljno je građanima omogućiti da biraju za šta će se koristiti most. U redu ih je pitati da li, na primer, u naselju Stepa Stepanović žele crkvu ili obdanište, samoposlugu ili pijacu ili gde žele da se postavi most, u kom delu grada.
Ovo je ipak stvar struke, to je lažna demokratija.
Predrag Milutinović, arhitekta, dobitnik nagrade grada Beograda za Najbolje realizovano delo za Arhitekturu i urbanizam (2012)
Pitanje Starog savskog mosta je moralo da ide na javnu raspravu.
Grad je morao da pita struku šta misli - prvenstveno kroz strukovna tela, a to su Društvo arhitekata Beograda i Udruženje arhitekata Srbije.
Iskustvo nekih skandinavskih zemalja nam govori da je uvek dobro pitati i građane šta misle jer će oni taj most da koriste.
Opet, slično je bilo i sa Beogradom na vodi. Istraživanja su pokazala da su građani pozdravili izgradnju, a gotovo celokupna arhitektonska struka je bila protiv.
Zato je najbitnije da se vratimo proceduri, a ne da raspisujemo ankete koje može da vidi mali broj ljudi.
Korisnici društvenih mreža žele da imaju most. Jedino oko čega se nikako ne slažu jeste - koji će to most biti, stari ili novi i gde će se nalaziti.
https://twitter.com/pecazivkovic/status/1188527898052841472
https://twitter.com/Konnzul/status/1187708270506631168
https://twitter.com/ezgetap/status/1187703374214565888
Neki su pokušali i da budu duhoviti, ali i ironični.
https://twitter.com/Nena3110/status/1188507734116851713
https://twitter.com/SrxBG/status/1181942785299161088
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Izvor: BBC News na srpskom
Povratak u budućnost Starog savskog mosta
Izvor: Istinomer.rs, 28.Okt.2019
Hoće li Stari savski most postati mesto za kafu u parku ili će samo biti premešten između Ade Ciganlije i Novog Beograda i tamo dorađen i dalje je neizvesno jer je u toku anketa na sajtu grada. Iako je Vesić još početkom oktobra rekao da su građani izglasali rešenje, to ipak nije tačno. Jer...