Štrajkači glađu najavili krajnje mere

Izvor: RTS, 15.Jul.2013, 17:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Štrajkači glađu najavili krajnje mere

Radnici kruševačke "Župe", koji od četvrtka štrajkuju glađu, najavili da će večeras zatvoriti fabričku kapiju, prestati da piju vodu i odbiti lekarsku pomoć.

Grupa od 27 radnika hemijske industrije "Župa" koji od četvrtka štrajkuju glađu, najavila je da će večeras zatvoriti fabričku kapiju, prestati da pije vodu i odbiti lekarsku pomoć.

Kako navode, spremni su da umru, jer nemaju >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << izbora, a zahtevaju isplatu dela zaostalih plata i rešavanje statusa HI "Župa".

"Ukoliko naši zahtevi ne budu ispunjeni, večeras ćemo zatvoriti fabričku kapiju i nikome nećemo dati ni da uđe, ni da izađe. Istovremeno ćemo prestati da pijemo vodu i nećemo dopustiti da nam se ukazuje pomoć" rekao je jedan od štrajkača, Jović Dalibor (35), otac troje dece i jedini koji radi u porodici.

Šef obezbeđenja Nikola Ristić, koji gladuje iako je dijabetičar, najavio je da od danas neće uzimati ni lekove, iako je imao predinfarktno stanje. Kaže da "nema drugi izlaz".

Zlatko Ilić, radnik Fabrike kalijumove hemije, preti da će sutra sebi otseći dva prsta, a potom preseći vene, ukoliko se zahtevi štrajkača ne ispune.

Radnici koji štrajkuju glađu pripadaju službama koje moraju da rade čak i kada u fabrici nema nikakve proizvodnje. Kažu da su samo oni godinama neprestano dolazili na posao, a firma im duguje 24 plate.

Oni sada traže državnu subvenciju od 30 miliona dinara, odnosno isplatu po pet minimalnih zarada, socijalni program za sve koji bi želeli da napuste to preduzeće, traže da se profitabilni delovi fabrike odvoje i postanu državni, da se ubrza privatizacija.

Generalna direktorka Snežana Stojković, koja je danas pokušavala da odgovori Ilića od namere da sebi odseče prste, rekla je novinarima da od državne Agencije za privatizaciju i Vlade nema informacija da li će fabrici biti odobreno 30 miliona dinara, koliko je tražilo i poslovodstvo.

Ponovila je da je u petak ponudila da se oko 2,5 miliona, koliko je fabrika imala na računu, isplati tako što bi 170 radno angažovanih dobilo po 10.000, a ostalih 165 koji su na plaćenom odsustvu, po 5.000 dinara, ali štrajkači to nisu prihvatili.

Potvrdila je i da joj je gradonačlenik Bratislav Gašić predložio da podnese ostavku, te da će o tome odlučiti do sutra, dodavši da, ukoliko država "Župi" ne odobri sredstva, ona nema drugu mogućnost da ispuni zahteve štrajkača.

Gradonačelnik Kruševca Bratislav Gašić rekao je novinarima da je sa poslovodstvom razgovarao o tome da se štrajakčima danas isplati deo novca, uz napomenu da bi zaposleni u mnogim preduzećima mogli da krenu istim putem.

Privatizacija kruševačke "Župe" počela je 2002. godine, prodata je 2003. godine, a posle dve godine je raskinut ugovor sa tadašnjim vlasnikom, firmom "Vektra M", i preduzeće je u većinskom vlasništvu države.

U procesu restrukturiranja je od aprila 2010. godine.

Protekle decenije bilo je nekoliko neuspešnih tendera i perioda potpunog zamiranja proizvodnje.

Posle nekoliko socijalnih programa od 1.400 radnika, koliko ih je bilo pre početka privatizacije, u fabrici ih je ostalo 335.
Pogledaj vesti o: Kruševac

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.