
Izvor: Radio 021, 13.Dec.2019, 14:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Štrajk u Pošti: Strah od države i obećanja vlasti jači od solidarnosti i borbe za egzistenciju
"Ovde protestuje svako za sebe, drugi oko njega ćute. To je jedan od naših najvećih problema", kaže sociolog Đokica Jovanović povodom štrajka u Pošti Srbije.
Koliko juče je Zoran Pavlović, predsednik Samostalnog sindikata poštanskih radnika, za Dojče vele rekao da će "pružiti otpor ovom teroru i nasilju nad zaposlenima", misleći na suspenzije koje su dobile stotine radnika Pošte zbog štrajka >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << , piše Dojče vele.
Koliko juče je radnik Pošte Vladimir Đokić, član pregovaračke grupe, u izjavi za DW poručio Vladi da "sila jednostavno ne prolazi gde je egzistencija ugrožena".
Ali u četvrtak kasno uveče, Đokić je obznanio da je dogovor postignut, da će kazne protiv radnika biti povučene, najmanje zarade povećane, a da će se o opštem povećanju plata tek izjasniti.
Onda se izjavom za N1 javio radnik Stefan Mitrović, rekavši da je tim dogovorom "izigrana većina radnika koji su učestvovali u obustavi rada ne samo zbog malih primanja, nego i zbog stanja u preduzeću".
Postignutim dogovorom nisu zadovoljni ni poštari iz Novog Sada koji su u razgovoru sa reporterkom 021 tvrdili da su bili spremni da štrajkuju i dalje, ali da im je ipak jasno da nije moglo ništa više da se postigne. Oni su i ocenili da im je najteže to što nisu svi radnici podržali kolege u obustavi rada (opširnije OVDE).
Podsećamo, zahtev radnika bio je da se zarade dovedu do republičkog proseka od 54.000 dinara. Ponovljen je i stari zahtev za smenom rukovodstva na čijem čelu je vršiteljka dužnosti direktorke Pošte Mira Petrović, kadar Partije ujedinjenih penzionera Srbije (PUPS).
No ovaj čudni razvoj događaja pokazuje da ni zaposleni u Pošti među sobom nisu bili do kraja solidarni te da nisu svi zadovoljni ishodom. Prema procenama sindikata, od ukupno 15.000 zaposlenih, u štrajku je učestvovala najviše trećina i to iako čak 11.500 zaposlenih prima plate manje od 39.000 dinara.
Sociolog Đokica Jovanović kaže za DW da se država još uvek vidi kao neupitni autoritet, i "protiv države se stoga ne bi trebalo nešto posebno boriti".
On time aludira na to da protest poštanskih radnika nije izazvao talas šireg nezadovoljstva. Kako je na Tviteru napisao komičar Branislav Raičević solidarnost među radnicima različitih primanja ne postoji.
"Pošta štrajkuje i radnici su na ulici. Ovi što rade za 25.000 su u fazonu: šta štrajkuju imaju 35.000? Ovi što rade za 45.000 su u fazonu: U, ja sam još dobar. A ovi što rade za 80.000 su u fazonu: stvarno ne razumem ove sa 25.000 i ove sa 45.000 što se ne pridruže Poštarima."
Sociolog Đokica Jovanović kaže da se vlast "ne služi samo represijom".
"Vlast se služi i obećanjima, korumpiranjem delova nezadovoljnih, ima iznutra svoje ljude koji amortizuju i omekšavaju nezadovoljstvo, i to su prilično razvijeni mehanizmi", dodaje.
"Još uvek nema jake socijalne svesti o sopstvenim interesima – strah od posledica je još uvek jači od verovanja u dobitak iskazivanjem socijalnog nezadovoljstva", zaključuje Jovanović.
Autor: DW
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.