Sindikat Utve traži smenu rukovodstva

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 30.Dec.2016, 23:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sindikat "Utve" traži smenu rukovodstva

Sindikat Utve avioindustrije zatražio je od Ministarstva privrede da smeni rukovodstvo preduzeća zbog neisplaćenih zarada tokom poslednjeg štrajka i odnosa generalnog direktora Tomislava Bjelogrlića prema štrajkačima.

Sindikat Utve avionidustrije tvrdi da im se direktor preduzeća sveti zbog štrajka koji su organizovali u oktobru zato što im plate već duže vreme konstantno kasne.

Sindikalisti kažu da je to razlog što nisu dobili zarade za vreme >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << provedeno u štrajku. Direktor preduzeća odgovara kako je od Ministarsva rada dobio tumačenje da štrajkačima ne sleduju zarade za vreme dok su u obustavi rada, a na primedbu da se tokom prethodnih štrajkova ponašao drugačije kaže.

"U prethdnim slučajevima to se dešavalo dan-dva, pa smo nalazili u nekom korektnom odnosu varijantu da to bude plaćeno. Sada kad se radilo o celom mesecu. Mimslim da bi bilo vrlo neprijatno, možda bi mene neko prozvao i pitao da li sam obračunao platu po zakonu. Ja sam obavezan da radim po zakonu", rekao je Tomislav Bjelogrlić, direktor „Utve avioindustrije".

Sindikalisti tvrde da je Bjelogrlić zapravo prekršio ranije dato obećanje štrajkačima.

"Kad smo najavili protest ispred Vlade pre tri nedelje, on je rekao na sastanku sindikata da će isplatiti dve plalte. Ja sam rekao 'O.K. vidimo se u ponedeljak ispred Vlade, jer mi ne odustajemo od naših zahteva da se isspalti ljudima koji su u štrajku'. On je onda rekao 'Dobro ajde, nemojte da idete ispred Vlade, isplatićemo to'. Mi nismo otišli, i gledajte do čega je došlo", rekao je  Slobodan Kostić, predsednik sindikata „Utve".

Poslednje zarade isplaćene su zahvaljlujući pozajmici dobijenoj od Jugoimport SDPR-a preko kojeg Utva zapravo posluje. Kostić upopzorava da će se problem sa zaradama ubrzo ponovo javiti, ukoliko ne bude ostvareno obećanje direktora Jugoimpoorta Jugoslava Petkovića da će to državno preduzeće preuzeti fabriku aviona. Postoji zvanična potrda da Vlada Srbije taj postupak privodi kraju.

"Po mojimi informaicjama u proceduri je prirema poslednjeg zključka kojim će vlada da reši to. Ja ne znam koji je model u piitanju, da li dokapitalizacija ili davanje na upravljanje. Time mi prelazimo u ingerenciju SDPR-a kao našeg strateškog partnera", rekao je Tomislav Bjelogrlić.

Nakon toga trebalo bi da finansijska situacija u fabrici aviona bude doedena u red, a samim tim i redovnost isplata zarada.
Pogledaj vesti o: Štrajk

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.