Izvor: Politika, 29.Nov.2010, 23:42 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Radnici štrajkuju, direktor otišao
Imamo kapacitet da proizvodimo hleb za dve Kikinde i dva Zrenjanina. Kako onda, pored svega navedenog, firma propada, pita se predsednik fabričkog sindikata Slobodan Kikić
Kikinda – Radnici su potpuno obustavili proizvodnju, direktor je podneo ostavku, a većinski vlasnici se zasad ne oglašavaju. Ovo je, ukratko, stanje u a. d. Pekara Kikinda, čijih stotinak radnika štrajkuje od kraja oktobra tražeći >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << isplatu zaostalih zarada i doprinosa.
Juče pre podne, njih tridesetak okupilo se ispred zgrade lokalne samouprave zahtevajući od predsednika opštine Kikinda Ilije Vojinovića da im pomogne:
– Tražimo od lokalne samouprave da barem posreduje između nas i vlasnika pekare kako bismo zajedno doneli prave odluke. Dolazi zima a mi smo bez posla, ne svojom krivicom. Od svega bismo najviše voleli da počnemo da radimo u nekim normalnim uslovima – istakao je predsednik fabričkog sindikata Slobodan Kikić obraćajući se predsedniku opštine.
Na protestnom skupu je takođe rečeno da je fabrika u teškoj finansijskoj situaciji, preti joj isključenje gasa i struje. Zaposleni smatraju da je za ovakvo stanje odgovoran bivši direktor Čedomir Rodić, koji je ovu firmu vodio proteklih dvadeset godina i koji je nedavno podneo ostavku.
– Ko je dozvolio Čedomiru Rodiću da ne plaća porez državi? U pitanju je 135 miliona dinara! Ko mu je dozvolio da ne uplaćuje doprinose radnicima dvadeset meseci? Gde su inspekcije? Imamo li ih mi u ovom gradu? – upitao je Kikić.
Nakon što je Rodić podneo ostavku, na njegovo mesto imenovan je Branko Dimitrić koji kaže da većinski vlasnici nisu zainteresovani za pekaru:
– Imamo apsurdnu situaciju da ljudi koji poseduju većinski paket ne pokazuju naročiti interes da spasavaju preduzeće od propadanja – rekao je novinarima Dimitrić.
Predsednik opštine Kikinda Ilija Vojinović obećao je radnicima da će inicirati sastanak sa većinskim vlasnicima, kako bi se našlo adekvatno rešenje:
– Većinskim vlasnicima ću reći da je u interesu Kikinđana da ova pekara opstane, a valjda je i u interesu vlasnika da pekara dobro posluje! – istakao je Vojinović.
Pekara je, inače, hlebom i pecivima snabdevala polovinu kikindskog tržišta, a njeni proizvodi više puta su nagrađivani kao izuzetno kvalitetni.
– Imamo kapacitet da proizvodimo hleb za dve Kikinde i dva Zrenjanina. Kako onda, pored svega navedenog, firma propada? – rekao je za „Politiku“ Slobodan Kikić.
Dok u najvećoj gradskoj pekari sve stoji, male privatne pekare su povećale proizvodnju. Pored njihovog hleba u prodavnicama su u ponudi i proizvodi pekara iz drugih gradova. „Angropromet“, koji u gradu ima najveći lanac trgovina, opredelio se za hleb subotičke „Fidelinke“, pa Kikinđani ne osećaju nikakvu nestašicu.
S. Miletin
objavljeno: 30.11.2010.
ŠTRAJKAČI TRAŽE POMOĆ OD OPŠTINARA
Izvor: Kurir, 30.Nov.2010, 08:22
KIKINDA - Radnici Pekare „Kikinda", koji se od 25. oktobra nalaze u štrajku zbog neisplaćenih pet zarada i neizmirenih doprinosa za 20 meseci, juče su zatražili pomoć lokalne samouprave kako bi posredovala između njih i većinskih vlasnika ne bi li konačno seli za pregovarački sto. Zbog...










