RADNICI TENT  NASTAVLJAJU ŠTRAJK

Izvor: Kurir, 20.Jan.2012, 19:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

RADNICI TENT NASTAVLJAJU ŠTRAJK

OBRENOVAC - Radnici su celu noć proveli u jednoj od sala u TENT-u, gde štrajkuju i odakle odlaze i vraćaju se sa posla, rekao je predsednik Sindikata smenskih radnika TENT-a Dragoslav Ljubičić.

OBRENOVAC - Radnici su celu noć proveli u jednoj od sala u TENT-u, gde štrajkuju i odakle odlaze i vraćaju se sa posla, rekao je  predsednik Sindikata smenskih radnika TENT-a Dragoslav Ljubičić.

On je najavio da će štrajk biti nastavljen >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << do daljeg i naglasio da, uprkos tome, nije bilo smanjenja proizvodnje struje u obrenovačkoj termoelektrani.

Ljubičić je naveo da smenski radnici traže da o svojim zahtevima razgovaraju sa vlasnikom TENT, a to je Vlada Srbije.

"Trenutno je u TENT u znak protesta okupljeno oko 120 smenskih radnika, a njih oko 200 je na poslu. Tražili smo i lekarske ekipe jer se radnici iscrpljuju i iz sale gde štrajkuju direktno odlaze na posao da rade u smenama," rekao je Ljubičić.

Oko 660 smenskih radnika u TENT-u štrajkuju već tri dana i traži punu isplatu dodatka za smenski rad koji iznosi 26 odsto na osnovnu zaradu.

Povećanje zarada po osnovu smenskog rada zaposlenima u TENT je dogovoreno još 2005. godine, a o tome je potpisan i sporazum, ali se to u praksi ne poštuje.

U jučerašnjim pregovorima sa radnicima, koji su neuspešno završeni, učestvovali su državni sekretar za enegetiku Dušan Mrakić, generalni direktor Elektroprivrede Srbije Dragomir Marković, a ministar infrastrukture i energetike Milutin Mrkonjić, koga su radnici očekivali, nije došao na te pregovore.

Štrajk smenskih radnika u termoelektranama "Nikola Tesla " je radno-pravni spor za koji nije nadležno Ministarstvo za infrastrikturu i energetiku, rekao je juče ministar Milutin Mrkonjić.

Mrkonjić je rekao da sporovi oko plaćanja smenskog rada u sistemu EPS-a postoje i u drugim privrednim društvima u tom sistemu i da se oni rešavaju u sudskim postupcima.

EPS i TENT pozvali štrajkače da zamrznu štrajk

Poslovodstva Elektroprivrede Srbije (EPS) i Termoelektrana "Nikola Tesla" (TENT) pozvala su štrajkače u obrenovačkim elektranama da zamrznu štrajk i uključe se u razgovore za rešenje problema plaćanja smenskog rada.

Predstavnici TENT-a kazali su da te termoelektrane rade punom snagom i da isporučuju dovoljne količine struje potrošačima u Srbiji i pored protesta Sindikata smenskih radnika u tom preduzeću.

Državni sekretar za energetiku Srbije Dušan Mrakićje kazao da će, ako se zadovolje zahtevi Sindikata smenskih radnika u TENT-u, u štrajk stupiti drugi sindikat u tom preduzeću u kojem su dve trećihe radnika.

"Situacija je takva da oba sindkata i poslovodstvo moraju da sednu i da reše problem. To Sindikat smenskih radnika treba da shvati", kazao je Mrakić.

Generalni direktor EPS-a Dragomir Markovićpozvao je oko 660 radnika koji protestuju u TENT-u da počnu razgovore kojima bi se rešilo plaćanje rada u smenama na nivou cele Elektroprivrede, u kojoj ima 10.200 smenskih radnika.

Direktor TENT-a Petar Kneževićkazao je da bi radikalizacija štrajkačkih aktivnosti ugrozila rad TENT-a i da preti da nanese ozbiljnu štetu elektroenergetskom sistemu Srbije.

On je kazao da će ukoliko sidikati prihvate predlog za zamrzavanje štrajka, preduzeti sve potrebne mere da se otklone sporna pitanja navodeći kao jedno od rešenja da se osmočasovno radno vreme u smenskom radu utvrdi jedinstveno u svim ograncima preduzeća.

Beta
Pogledaj vesti o: Štrajk

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.