Nazire se kraj štrajkova prosvete i policije

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 13.Feb.2011, 23:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nazire se kraj štrajkova prosvete i policije

BEOGRAD -

Naredna nedelja mogla bi doneti rasplet za štrajkove prosvetara i policije, može se naslutiti prema izjavama predstavnika sindikata i vlade.

Nezavisni sindikat policije je u razgovoru sa ministrom Ivicom Dačićem postigao značajan napredak povodom zahteva za poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih u MUP-u potvrdio je predsednik tog sindikata Velimir Barbulov. On očekuje da bi sutra mogao biti postignut dogovor. Nezavisni sindikat policije štrajkuje >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << od 3. februara tražeći između ostalog povećanje plata za 40 odsto .

Nezavisni sindikat policije će prekinuti štrajk ako sutra bude potpisan protokol s ministarstvom unutrašnjih poslova o poboljšanju materijalnog položaja i uslova rada zaposlenih u MUP-u Srbije, rekao Barbulov agenciji Beta.

On nije želeo da govori o detaljima razgovora s ministrom Dačićem o zahtevima sindikata, koji traži povećanje plata za 40 odsto i bolje uslove rada.

Nezavisni sindikat policije štrajkuje od 3. februara tražeći povećanje plata za 40 odsto i bolje uslove rada za zaposlene u MUP-u Srbije.

Taj sindikat tvrdi da većina policijskih uprava u Srbiji štrajkuje poštujući minimun rada.

Barbulov je rekao da i da će predstavnici Nezavisnog sindikata policije sutra u ministarstvu finansija razgovarati o posebnom kolektivnom ugovoru za zaposlene u MUP-u.

Drugi reprezentativni sindikat, Policijski sindikat Srbije, nije se priključio štrajku jer smatra da treba sačekati odgovor vlade na predlog kolektivnog ugovora.

Sutra nova runda razgovora o zahtevima sindikata prosvete

Predstavnici tri sindikata trebalo bi sutra da nastave razgovore sa ministrima prosvete i finansija, Žarkom Obradovićem i Dianom Dragutinović, o zahtevima za povećanje zarada.

Kako je Tanjugu ranije rečeno u Ministarstvu prosvete, ministar Obradović pozvao je u ime Vlade Srbije predstavnike sindikata sutra na nastavak razgovora o predlogu protokola.

Početak sastanka zakazan je za 16:30 časova u zgradi Ministarstva finansija.

U novom predlogu sindikata traži se povećanje zarada u 2011. godini kroz korekciju koeficijanata i to od zarade za maj za pet odsto i potom od zarade za oktobar za još pet procenata.

U aprilu, plate će se usklađivati sa indeksom potrošačkih cena u pethodna tri meseca, dok će u oktobru plate biti usklađene sa indeksom potošačkih cena u prethodnih šest meseci, uz uvećanje za polovinu realnog rasta bruto domaćeg proizvoda u pethodnoj godini, navedeno je u zahtevu.

Sindikati traže da se do kraja marta isplate zaostale otpremnine zaposlenima koji su otišli u penziju, kao i da se jubilarne nagrade za 2009. i 2010. godinu isplate najkasnije do 30. septembra, a za ovu godinu do kraja decembra.

Takođe, prosvetni radnici traže da do kraja marta započnu pregovori o izmenama i dopunama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i Posebnog kolektinvog ugovora za osnovne i srednje škole i domove učenika, navedeno je u predlogu protokola objavljenom na sajtu sindikata.

Predstavnici vlade i dva od četiri reprezenativna sindikata, postigla su 4. februara dogovor o poboljšanju materijalnog položaja zaposlenih u prosveti.

Ministar Obradović rekao je danas za B92 da se nazire kraj štrajka prosvetnih radnika i da veruje da će do dogovora doći, a da će o zahtevima prosvetara za većim platama odlučiti ministarka finansija Dragutinović.
Pogledaj vesti o: Štrajk prosvetnih radnika,   Štrajk policije,   Ivica Dačić

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.