Izvor: Nezavisne Novine, 06.Mar.2016, 19:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Voda kao oružje u rukama Islamske države: Od osam važnih brana u Siriji i Iraku, ID kontroliše šest

BAGDAD - Ako je ima dovoljno, voda znači život. Ili - ako je ima previše ili premalo - smrt. Zbog toga raste strah da je Islamska država ciljano zaposjela brane u Sjevernom Iraku i Siriji. Od osam važnih brana na Eufratu i Tigrisu, IS kontroliše šest, a sedmu kontstantno napada, piše DW.

Pritom on ove resurse ID ciljano koristi kao oružje, tvrdi stručnjak za istraživanje sukoba Tobias von Lossow iz berlinskof >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << fonda za nauku i politiku (SWP):

"Tako što s jedne strane zatvara vodu da bi izazvala sušu u određenim područjima i određena sela i općine odsjekla od opskrbe vodom. A s druge strane da bi poplavila područja kako bi s njih protjerala stanovništvo i onemogućila im život na njima."

Korištenje vode kao oružja nije izum ID .

U Prvom svjetskom ratu je Belgija kod Niewporta otvorila brane na rijekama i kanalima kako bi poplavila dolinu Yser oko koje su se vodile borbe.

Ta mjera je urodila plodom: njemačke jedinice su zaustavljene. Nešto kasnije sličan plan je tragično propao: u kinesko-japanskom ratu kineski je vlastodržac Čang Kai-šek 9. juna 1938. u pokrajini Henan zapovjedio da se dignu u vazduh brane na Žutoj rijeci. Oslobođene vodene mase su trebale progutati japansku vojsku. Njihovo napredovanje je, međutim, ovom akcijom zaustavljeno na sedam dana. Umjesto toga su vodene mase progutale 800.000 kineskih civila.

I na Srednjem istoku je u prošlosti voda bila upotrebljavana kao oružje. U 1990-ima Sadam Husein naredio je da se isuši područje na jugu zemlje s ciljem da kazni šiite koji su tamo živjeli jer su podigli ustanak protiv njegovog režima.

I sada, tvrdi naučnik von Lossow, u Siriji sve sukobljene strane koriste vodu kao oružje, ali nijedna strana to ne čini tako sistematično i dosljedno kao IS:

"On se služi čitavim dijapazonom mogućnosti i koristi vodu kao oružje u svim mogućim varijantama."

Von Lossow to pokrepljuje i primjerima: u maju 2015. je IS zauzeo branu na Eufratu kod Ramadija. Nakon toga je smanjio količinu vode u donjem toku Eufrata za polovinu i tako ograničio obezbjeđivanje vodom u pet pokrajina.

Kod brane na Eufratu u blizini iračkog grada Faludže IS je 2014. godine upotrijebio vodu kako za obranu, tako i za napad. Prvo je zatvorio branu i tako napunio gornji tok vodom kako bi potisnuo iračke jedinice na tom području da bi potom otvorio branu i pustio velike količine vode nizvodno od brane prouzročivši tako toliko velike štete da se 60.000 stanovnika moralo dati u bijeg.

Zbog svih ovih događaja u prošlosti, svijetu su se počele paliti žaruljice za alarm kada su borci IS-a u avgustu 2014. godine zauzeli branu na Tigrisu kod Mosula.

O toj najvećoj iračkoj brani ovisi oko 50 posto obezbjeđivanja strujom u Iraku kao i kurdskih područja vodom.

Kontrolišući ovu branu, IS je mogao velike dijelove Iraka isušivati kako mu volja.

U najgorem slučaju je mogao i onako trošnu branu dignuti u vazduh. Posljedica toga bi bio plimni val koji bi u Mosulu bio visok 20 metara, a još u Bagdadu pet i koji bi u smrt gurnuo pola miliona ljudi. S jakom američkom podškom iz vazduha su iračke jedinice i kurdske Pešmerge nakon nešto više od sedam dana dana ponovno uspostavile kontrolu nad branom.

ID je osim isušivanja i poplavljivanja koristio vodu u još jednoj, trećoj varijanti kao oružje: onečišćavajući je i trujući je.

U decembru 2014. je južno od Tikrita onečistio pitku vodu sirovom naftom, ukazuje von Lossow.

Ovom metodom se IS u julu 2015. želio poslužiti čak i na evropskom tlu: njegovi pristaše su namjeravali otrovati najveći rezervoar vode u glavnom gradu Kosova, Prištini i otkriveni su tek neposredno prije nego što su svoj naum htjeli provesti u djelo.

Najveća opasnost prijeti, smatra von Lossow, ako IS počne gubiti teritorije koje je zauzeo i ako počne slabiti.

U tom slučaju bi, zaključuje ovaj berlinski naučnik, njegovo vođstvo moglo osjetiti da je na rubu provalije i smatrati da je došao trenutak zadnje bitke u kojoj bi ID, u nekoj vrsti apokaliptičnog čina, mogao raznijeti brane i od vode učiniti oružje za masovno uništavanje.

Nastavak na Nezavisne Novine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Voda kao oružje u rukama „Islamske države“

Izvor: Deutsche Welle, 07.Mar.2016, 11:38

Osam važnih brana ima u Siriji i Iraku, „Islamska država“ kontroliše šest. Teroristi sistematski koriste tu kontrolu nad vodom. Paradoks je da najveća opasnost preti u slučaju da IS počne da slabi...Ako je ima dovoljno, voda znači život. Ili – ako je ima previše ili premalo – smrt....

Nastavak na Deutsche Welle...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.