U Grčkoj završen referendum

Izvor: NoviMagazin.rs, 05.Jul.2015, 08:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U Grčkoj završen referendum

U Grčkoj je u 19 sati završen referendum na kojem su se izjašnjavali o predlogu međunarodnih poverilaca.

Privatna televizija Mega je javila da je u 16 časpva glasalo 35 odsto od nešto manje od 9,8 miliona upisanih birača, dok je za validnost referenduma potrebno da glasa bar 40 odsto.

Referendum protiče potpuno mirno, javlja Tanjugov izveštač iz grčke prestonice.

Ispred glasačkih mesta u Atini i drugih mesta i dalje su redovi kojih ima od jutros. >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << Nešto posle 07:00 sati po lokalnom vremenu otvorena su glasačka mesta, a građani su stajali i čekali ispred biračkih centara po pola sat pre zvaničnog početka izjašnjavanja.

U Atini je vidljivo prisustvo policije na ulicama, čiji se pripadnici u malom broju nalaze i blizini glasačkih centara, javlja izveštač Tanjuga.

U glavnom gradu Grčke očigledno preovlada mišljenje da treba poslušati vladu premijera Aleksisa Ciparsa koja se zalaže za odbijanje predloga međunarodnih poverilaca.

Atinjani sa kojima je razgovarao izveštač Tanjuga, krikovaloi su predlog međunarodnih poverilaca, ali su ujedno i poručili da je Grčka deo Evrope i da će ostati deo evrozone.

Ovaj referendum, kako naglašavaju Atinjani, nije usmeren protiv Evropske unije, već je protiv nepravedno nametnutih ekonomskih mera.

Referendumsko pitanje glasi: "Da li da se prihvati nacrt sporazuma koji je predstavila Evropska komisija, Evropska centralna banka i MMF na sastanku Evrogrupe 25. juna 2015. i koji se sastoji od dva dokumenta a sačinjava jedinstven predlog? Prvi dokument je naslovljen Reforme za dovršetak aktuelnog programa i posle njega, a drugi Preliminarna analiza održivosti duga".

Vlada je ranije pozvala Grke da glasaju "ne", jer smatra da bi odbijanje ponuđenog sporazuma moglo da ojača poziciju Atine za pregovaračkim stolom i osigura postizanje "boljeg sporazuma".

Atina, kako javlja izveštač Tanjuga, oblepljena je plakatama sa porukama glasačima da zaokruže "Oxi" ili "Nai", a na plakatima protiv prihvatanja predloga međunarodnih poverioca može se naći i slika nemačkog ministra finansija Volfganga Šojblea.

Takođe i današnja grčka štampa je u znaku referenduma i na naslovnim stranama preovladava reč "Oxi".

Među prvim glasačima preovladavaju pristalice vladinog zahteva da se odbije predlog međunarodnih poverioca.

Izlazeći sa glasačkog mesta nadomak trga Omonia od glasača se moglo čuti "Oxi", kao jasna poruka za šta su glasali.

Poverioci Grčke zahtevaju reforme u zamenu za produženje sporazuma o paketu pomoći do novembra, ali je produženje odbijeno a program pomoći okončan kao što je planirano 30. juna, nakon prošlonedeljne propasti pregovora grčke vlade i kreditora.

Uoči referenduma, grčka agencija Ipsos objavila je rezultate ankete, koja pokazuje podeljenost u Grčkoj oko referenduma, prema kojoj bi 44 odsto građana prihvatilo uslove međunarodnih kreditora, dok se 43 odsto tome protivi.

Takođe, oko 12 odsto građana neopredeljeno je po tom pitanju, o kome treba da se izjasne na referendumu.

Birališta se u Grčkoj zatvaraju u 19 sati, a prvi preliminarni rezultati se očekuju 21. sat.

Poslednja istraživanja javnog mnjenja ukazuju na "mrtvu trku" između onih koji će se opredeliti za "ne" i onih koji će se izjasniti za "da", javlja izveštac Tanjuga iz Atine.Biračka mesta otvorena su jutros nešto posle sedam sati po lokalnom vremenu, a građani će moći da glasaju do 19 sati.

Prema podacima grčkog ministarstva finansija, ukupan iznos duga Grčke na dan 1. april ove godine, iznosio je 312,7 milijardi evra.

Znatan njegov deo - 184 milijarde, otpada na Evropski fond za finansijsku stabilnost (EFSF) - 131 milijardu, kao i na vlade zemalja evrozone, uključujući Nemačku, Francusku, Estoniju, Slovačku.

Grčka je dužna i 27 milijardi evra Evropskoj centralnoj banci (ECB) i 21 milijardu MMF.

Cipras: Ovo je dan pobede demokratije

Grčki premijer Aleksis Cipras izjavio je da je danas dan pobede demokratije i da je njegova prezadužena zemlja odlučna u tome da donese odluku o sopstvenoj sudbini, jer će se građani o tome izjasniti na vanrednom referendumu koji je sazvao.

"Niko ne može ignorisati poruku odlučnosti naroda koji uzima sudbinu u svoje ruke", rekao je Cipras, nakon što je glasao u osnovnoj školi "Dimotika" u Atini, gde je na glasačkom mestu dočekan ovacijama i uzvicima "Oxi, oxi" (ne,ne).

Grčki premijer je dodao da današnji referendum o predlozima međunarodnih poverilaca šalje poruku da Grci prihvataju ujedinjenu Evropu, ali da žele da žive dostojanstveno, prenela je agnecija AP.

"Danas je dan pobede, jer je demokratija sama po sebi pobeda, ona je radost. A kada demokratija prevaziđe strah, onda ona postaje spas i izlaz. Grčki narod danas šalje veoma snažnu poruku. Poruku dostojanstva i odlučnosti. Poruku da je izbor u njihovim rukama. Niko ne može ignorisati volju naroda za životom. Da živi sa odlučnošću i uzme sopstveni život u svoje ruke", rekao je Cipras.

"Uveren sam da ćemo od sutra utreti put za sve narode u Evropi. Put povratka na osnovne vrednosti demokratije i solidarnosti u Evropi, uz slanje snažne poruke odlučnosti o tome da ne želimo samo da ostanemo već i da živimo dostojanstveno u Evropi", poručio je predsednik grčke vlade, izveštava britanski Gardijan.

Cipras je poručio i da je referendum pobeda nad strahovima i ultimatimuma, kao i da želi pobedu opcije "ne", što će ojačati pregovaračku poziciju Atine i obezbediti bolji sporazum sa kreditorima radi izbegavanja bankrota i bankarskog kolapsa Grčke.

Dolazak Ciprasa na glasanje pratio je veliki broj novinara iz Grčke i celog sveta, te je nastala velika gužva prilikom njegovog dolaska i odlaska sa birališta.

Varufakis: Referendum šansa za odluku o utlimatumu kreditora

Referendum daje Grcima šansu da donesu odluku o ultimativnom zahtevu za sprovođenje strogih mera štednje koji su nam dostavile druge države iz 19-člane evrozone, izjavio je danas grčki ministar finansija Janis Varufakis.

"Veliki neuspeh u evrozoni rezultirao je zahtevima za dodatnim merama štednje o kojima sami Grci treba da izraze stav", rekao je Varufakis, i dodao da današnji referendum "pruža nadu Evropi da zajednička valuta i demokratija mogu koegzistirati", prenosi američka agencija AP.

Varufakis je izjavu dao posle glasanja na koje je došao sa 90-godišnjim ocem Jorgosom, u južnom predgrađu Atine.

Pavlopulos pozvao Grke da ostanu ujedinjeni

Grčki predsednik Prokopis Pavlopulos pozvao je danas Grke da ostanu ujedinjeni bez obzira na ishod referenduma.

"Ovaj dan pripada samo građaninu, koji je pozvan da, u skladu sa njegovom savešću i isključivo vođen najboljim nacionalnim interesima, odluči o budućnosti naše zemlje i našeg naroda", izjavio je Pavlopulos posle glasanja u jednoj osnovnoj školi u Atini, javlja grčka novinska agencija ANA.

"Bez obzira na ishod, mi imamo obavezu da težak put sutrašnjice gazimo uz apsolutno jedinstvo. To je nešto što su naši preci radili u ključnim vremenima i to je naša obaveza danas. Mi ćemo stoga nastaviti svi zajedno", poručio je Pavlopulos.

Na referendumu glasali i bivši premijeri

Na referendumu o predlogu međunarodne poverilačcke "Trojke" (Evropska komisija, Evropska centralna banka i Međunarodni monetarni fond) za rešavanje duga Grčke, glasali su danas nekadašnji premijeri Konstantin Micotakis i Jorgos Papandreu, zalažući se za jedinstvo pred velikim izazovima koji će uslediti, prenela je agencija ANA.

Grčka agencija navodi da se glasa na "istorijskom referendumu, koji će odlučiti o budućnosti zemlje i njenim odnosima sa Evropskom unijom i zonom evra".

"Grčki narod treba da glasa mudro i odgovorno. Kakvi god rezultati glasanja budu, sutra počinje nova era. Čekaju nas izazovi i opasnosti. Dani koji slede biće veoma teški. Od sada mi političari moramo da se dogovorimo o jednoj stvari - da ćemo zaštiti jedinstvo grčkog naroda. Naš narod ne sme i ne želi da bude podeljen. To je naš veliki dug", kazao je Micotakis.

Konzervativni državnik i veteran politike, Micotakis je počasni predsednik Nove demokratije (ND) a tri godine dele ga od stotog rođendana, navodi agencija.

Bivši lider Svehelenskog socijalističkog pokreta (PASOK) i premijer Grčke Papandreu naglasio je da zemlja mora od ponedeljka da nastavi ujedinjena pred velike promene koje treba da budu načinjen, kako bi Grčka ostala u "unutrašnjem jezgru" zone evra.

Papandreu - originalni arhitekta grčkog, uglavnom neuspešnog programa oporavka, na mestu premijera nasledio je bivšeg lidera ND i predsednika vlade od 2004. do 2009. Kostasa Karamanlisa, čija je administracija okrivljena za mnoge od finansijskih neumerenosti koje su Grčku načinile "najslabijom karikom" u Evropi, podseća ANA.

Karamanlis je rano jutros glasao u Solunu gde mu je, kako navodi agencija, priređena topla dobrodošlica, ali nije davao izjave.

Glasali lideri opozicije - za Evropu i jedinstvo Grka

Na referendumu o predlozima međunarodne poverilačcke "Trojke" (Evropska komisija, Evropska centralna banka i Međunarodni monetarni fond) za rešavanje duga Grčke, glasali su čelnici opozicionih stranaka, javila je grčka agencija ANA.

Lider glavne opozicione stranke Nova demokratija i bivši grčki premijer Antonis Samaras rekao je da "Grci danas odlučuju o sudbini zemlje". "Zaokružujemo ''da'' Grčkoj, ''da'' Evropi", rekao je on u kratkom obraćanju posle glasanja.

Liderka Svehelenskog socijalističkog pokreta, PASOK, Fofi Genimata, rekla je da je ovo vreme odluke i odgovornosti i da ljudi moraju da budu ujedinjeni, glasaju za nadu, demokratiju i dostojanstvo. "Želimo održiv sporazum. Šaljemo snažno ''da'' Evropi i evru, složno i odgovorno", rekla je ona.

Lider partije Reka (To Potami) Stavros Teodorakis upozorio je protiv podela, izražavajući nadu da "seme nesloge koji su neki nepromišljeno posejali, neće proklijati". "Za nekoliko sati moramo se suočiti sa velikim problemom ove zemlje ujedinjeni. Moramo jačati njen evropski kurs. Nadam se da će premijer održati obećanje", rekao je on.

ANA je prenela i Teodorakisovu optužbu iz intervjua za nemački "Fokus" na račun premijera Aleksisa Ciprasa da svoju karijeru stavlja iznad dobrobiti zemlje. "On je problem, on je taj koji mora da ode", rekao je on.

Prema "Fokusu", Teodorakis se nada da će mladi glasati na referendumu za Evropu a protiv "balkanizacije Grčke".

Generalni sekretar Komunističke partije Grčke Dimitris Kucumbas rekao je da narod treba da bude ujedinjen pred novim razvojem događaja.

"Radnička klasa, popularni sloj u našoj zemlji, jedinstvom, u savezu, spremno i sa oprezom, mora da se suoči sa svakim razvojem - da li će nastupiti novi sporazum ''giljotina'', uglavnom sporazum sa oštrim merama, ili će nastupiti izlazak iz zone evra, paralelna valuta sa bankrotom našeg naroda", kazao je lider KKE.

Kucumbas je obećao da će Komunistička partija nastaviti da bude na "prvoj liniji fronta" kako bi narodu bili olakšani sadašnji problemi preživljavanja i otvoren put ukidanju "svih antinarodnih mera sučeljavanjem sa EU, kapitalom i njegovom snagom u novom društvu u kom bi svi prosperirali".

Kamenos: Grčki narod se ne plaši pretnji

Lider desničarske grčke stranke Nezavisni Grci (ANEL), Panos Kamenos, smatra da je danas veliki dan za grčki narod, koji se, kako je rekao, ne plaši pretnji, javlja grčka agencija ANA.

"Demokratija daje pravo građanima da odlučuju o sebi, a ne onima koji žele da pokore građane i države", izjavio je Kamenos.

"Različite takozvane analize prete grčkim građanima sa izlaskom iz evrozone, uz zatvaranje bankomata - koje su očigledno zatvorile opozicione stranke, kao što su priznale, kao i uz pretnje od navodnog zamrzavanja depozita. Grčki narod se ne plaši. Neka ne zaborave da je demokratija rođena u ovoj zemlji", zaključio je Kamenos.

U Grčkoj se danas oko 10 miliona Grka izjašnjava na referendumu, o predloženom sporazumu sa poveriocima, koji predviđa dodatne restriktivne mere štenje u zamenu za finansijsku pomoć za spašavanje privrede.

Trizagis: Grčka će sutra biti snažnija u pregovorima

Sutra je novi dan u kome će Grčka, nakon što građani glasaju protiv predloga međunarodnih poverilaca, biti snažnija u pregovorima, ocenio je koordinator Sirize za međunarodne odnose i odeljenja za mirovne poslove Panos Trigazis.

On je, u izjavi Tanjugu, naglasio da na osnovu jasnog ishoda referenduma, u kojem će građani da glasaju "ne" (ohi), Grčka moći snažnije da ispregovara dobar sporazum sa EU.

Trigazis je istakao da se radi o istorijskom referendumu, jer Grčka, kako kaže, nema referendumsku tradiciju.

Ovo je, podsetio je, prvi referendum od 1974. godine, nakon pada autoritarnog režima, da se građanima daje mogućnost da odluče hoće li da prihvate ili odbiju predlog EU i MMF.

"Mislimo da građani imaju priliku da kažu odlučno ''ne'' i tako odbrane svoje dostojanstvo i osnovna socijalna prava. Danas je, kao što je rekao premijer Aleksis Cipras, fešta i dan demokratije", podvukao je Trizagis izrazivši uverenje u visok odziv glasača.

"Očekujemo veliku pobedu pristalica ''ne''", kazao je visoki funkcioner vladajuće Sirize.

On veruje da referendum nije samo važan za Grčku, već čitavu Evropu, u zavisnosti od onoga šta odluče građani, odnosno da li prihvataju nametanja ili ih odbacuju.

"Odbacivanjem takve politike reagujemo u ime svih u Evropi, i to ne samo u ime Evropljana u EU, već i zemalja izvan Unije kao što je Srbija. Ovo je veliki trenutak za Grčku", ističe Trizagis.

On je ocenio da tvrdnje da Grci na referendumu odlučuju o ostanku ili napuštanju EU i evrozone poredstavljaju deo kampanje Zapada.

"Ovo je deo kampanje sa ciljem da se Grci dezorijentišu i pogrešno informišu. Ti koji tvrde da odlučujemo o ostanku u EU i evrozoni hoće da nametnu Grcima glasanje za opciju ''da''", podvukao je Trizagis.

Nastavak na NoviMagazin.rs...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Referendum u Grčkoj: Slavlje na ulicama nakon ubjedljivog "ne" Evropi

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 05.Jul.2015

Grčka vlada ostvarila je odlučujuću pobjedu na grčkom referendumu. Nakon prebrojanih skoro 90 posto glasova opciju "ne" protiv striktnih mjera štednje koju zagovara vlada podržalo je 61,45 posto birača dok je 38,55 glasalo "da"...U Atini, na trgu Sintagma građani koji su podržali prijedlog vladajuće...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Grci odlučuju o svojoj sudbini

Izvor: BanjalukaLive.com, 05.Jul.2015

Širom Grčke jutros u sedam sati po lokalnom vremenu otvorena su biračka mjesta na kojima će se oko 10 miliona građana izjasniti na referendumu. Grci biraju da li prihvataju dodatne restriktivne mere štednje, u zamjenu za stranu finansijsku pomoć za spasavanja privrede. Biračka mjesta biće...

Nastavak na BanjalukaLive.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NoviMagazin.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NoviMagazin.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.