Kosovski borci džihada (2): Brojke ulivaju strah

Izvor: Vesti-online.com, 26.Jul.2017, 00:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kosovski borci džihada (2): Brojke ulivaju strah

Terorističkim organizacijama na Bliskom istoku sa Kosova se pridružio najveći broj boraca po glavi stanovnika u Evropi.

Podaci kosovske policije ukazuju da se 316 građana uključujući i dvoje bombaša-samoubica, 44 žene i 28 dece pridružilo terorističkim pokretima u Siriji i Iraku - Al Kaidi povezanoj sa Al nusrom i Islamskom državom. Njih 117 se vratilo.

- Ako ih je 300 otišlo, računajte da ih je 3.000 radikalizovano. To je problem koji će još dugo >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << tinjati - kaže za "Vesti" Zoran Dragišić profesor Fakulteta bezbednosti u Beogradu.

Kosovska policija je, kako je navedeno, "identifikovala" te borce, ali nije precizno rečeno da li je taj broj i konačan. Početkom prošle godine, "Vesti" su došle do informacije i objavile da podaci NATO-a pokazuju da je više od 600 građana sa Kosova otišlo da se bori za ID.

U tom trenutku, zvanični podaci, ukazivali su na upola manje.

U izveštaju Biroa za borbu protiv terorizma i nasilnog ekstremizma Stejt departmenta piše da je na sirijskom ratištu ubijeno 58 boraca sa Kosova.

Zbog regrutovanja za terorističke grupe i širenje mržnje, na KiM, u toku su suđenja za nekoliko osumnjičenih od 59 uhapšenih 2014, a lokalne vlasti vode istragu protiv desetina osoba.

Prošle godine kosovske vlasti uhapsile su 32 osobe zbog terorizma i suspednovale 21 nevladinu organizaciju zbog "podržavanja nasilnog ekstremizma".

SAD kao teroristički napad na Kosovu navodi granatiranje Skupštine Kosova, 2016. godine.

Za ovaj napad trenutno se vodi sudski proces protiv aktivista Samoopredeljenja.

Jedan od njih, Astrit Dehari ugušio se u zatvoru u Prizrenu. U njegovom grlu pronađena je tvrda plastična flašica za bebe. Samoopredeljenje tvrdi da je reč o ubistvu, Euleks da je izvršio samoubistvo.

Izveštaj Agencije SAD za međunarodni razvoj (USAID) označava "frustrirana očekivanja nakon sticanja nezavinosti zemlje" i percepciju da je "međunarodni sistem u osnovi nepravedan i neprijateljski nastrojen prema muslimanskim zemljama", kao dva faktora podsticaja radikalizacije i nasilnog ekstremizma.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.