Izvor: Politika, 08.Jan.2011, 00:33   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija do Sejšela

Da li će se i naši oficiri pojaviti u okviru misije EU na ratnim brodovima u Indijskom okeanu, u borbi protiv pirata? Lepa vojna ekskurzija…

Krenula je nova 2011., a na domaćoj političkoj sceni kao da je zamrlo javno zauzimanje nekih političara za ulazak Srbije u NATO: to je jedan od znakova da su izbori tu, ili ove, ili sledeće godine. >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Jer, one stranke koje očekuju da dobro prođu na izborima sigurno neće pozivati Srbiju da uđe u NATO, pošto za tako nešto ne postoji široki javni konsenzus. Slično je bilo i pred izbore 2008., kada su oni koji su bili za ulazak zemlje u NATO odjednom prestali da o tome govore. Dakle, u predstojećem periodu NATO ne bi trebalo da bude dežurna tema stranaka na vlasti, zapravo, mislim da ni jedna stranka u Srbiji neće ulazak u NATO staviti u svoje predizborne parole i programe. Osim ako, sada posle izveštaja Dika Martija i svega što se događalo i događa na Kosovu, ne žele da izvrše političko samoubistvo. O tome da su sve sadašnje i buduće krizne lokacije na kojima se pojavljuje NATO praktično na granicama Rusije, a hiljadama kilometara daleko od granica SAD, i šta to znači u kontekstu ruske nuklearne doktrine, bolje da i ne govorim...

S druge strane, prelazak na profesionalni sistem popunjavanja armije i reforma vojske Srbije biće sigurno tema o kojoj će se stranke sporiti uoči izbora. Pri tome svi kao da zaboravljaju da je za stabilnost sistema odbrane, kao i za promene u tom sistemu, vrlo važno da postoji velika javna podrška, odnosno bar minimum saglasnosti svih glavnih političkih aktera u zemlji. U mnogim demokratskim državama za zakone u oblasti odbrane, da bi bili usvojeni, mora da glasa dve trećine poslanika. U tom kontekstu može se posmatrati i problem ulaska neke države u NATO. Odnosno, zašto NATO preferira da u svakoj zemlji koja pretenduje da postane članica alijanse ima široku podršku javnosti? Zato što se može dogoditi da posle ulaska neke države u savez na sledećim izborima pobede snage koje nisu za NATO, pa nova vlada odluči da zemlju povuče iz alijanse. A to onda za NATO donosi celi niz velikih problema. Da li se to negde već dogodilo? Jeste, De Gol je svojevremeno povukao Francusku iz NATO-a i alijansa je svoju glavnu komandu i veći broj instalacija morala da preseli iz Francuske u Belgiju. Naravno, posebna je priča da politički uticaj neke članice direktno zavisi od vojnog doprinosa te članice savezu, da alijansa vrednuje i kvantitet i kvalitet nečijih oružanih snaga, da se u savez ne ulazi pod nekim svojim uslovima i da sve to i nije tako jeftin sport. Osim ako ne želite da u savezu samo prenosite ranjenike i pravite burek.

Međudržavni odnosi pretrpani su vojno-strateškim realnostima. Dimenzionisanje vojske Srbije odvija se u okviru utvrđivanja viđenja sveta oko nas, pri čemu na Zapadu i dalje važi dosetka kako „nema ničeg ofanzivnijeg od defanzivne pozicije Srba“. Ipak, neki kod nas i dalje uzdišu nad tim što nismo članica NATO-a, a skoro svi oko nas su u NATO-u, „pa možemo postati ostrvo, izolovani i opkoljeni“.Postavljam pitanje kako možemo biti opkoljeni bez onih koji nas opkoljavaju? Jer, oko nas su prijateljske zemlje sa kojima imamo sporazume i o vojnoj saradnji. Ili je to relikt nekadašnjeg komunističkog razmišljanja, apsolutizacija neprijateljskog okruženja, deo interpretacije teorije klasne borbe? Da se vratimo onda na ONO i DSZ?

Vojska Srbije dobila je najveći deo kolača državnog budžeta. To je i logično i tako treba i da bude. Ali je onda i logično da se postavi pitanje kakve interese u okviru raspoloživih para treba da brani ta vojska. Pitanje dopustivosti primene oružanih snaga za odbranu naših interesa u situaciji ograničenih mogućnosti i principa što manjih troškova i rizika po državu? Da li je neko ozbiljno analizirao srpske životne interesa na Balkanu i šire? Ima li Srbija danas uopšte takve interese? Interese čija je povreda pitanje života ove zemlje?

Analiza strateških interesa Srbije na Balkanu, u kontekstu bezbednosti naše teritorije, pre svega je zadatak zvaničnih vojnih eksperata. Umesto toga, iskazan je strateški interes da se srpski oficiri pojave u okviru misije EU na ratnim brodovima u Indijskom okeanu. U vodama Sejšela, u borbi protiv pirata. Bez srpske zastave. Lepa vojna ekskurzija. Koristiće nam to na Dunavu i Tisi...

Teško je snaći se u spletu najnovijih srpskih ideoloških i strateških interesa. Naime, nije mi sasvim jasno šta potiče iz ideologije srpskog neoliberalnog kapitalizma, a šta od državne i nacionalne strategije, ali je sasvim jasno da je priča o deideologizaciji spoljne politike u međuvremenu devalvirana.

U vezi s tim, šta znači to ako se ministar spoljnih poslova Srbije obraća ambasadorima naše zemlje na ambasadorskoj konferenciji usred Beograda na engleskom jeziku? Zbog visokog gosta iz Slovačke? Ili je reč o tome da ćemo, u skladu sa četiri stuba naše spoljne politike, sledeće godine čuti govor na ruskom, onda možda i na kineskom…

Miroslav Lazanski

objavljeno: 08.01.2011
Pogledaj vesti o: NATO

Nastavak na Politika...






Povezane vesti

Ove godine jedinstveni birački spisak

Izvor: NaDlanu.com, 08.Jan.2011

BEOGRAD, 8. januara 2011. (Beta) - Srpski ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković izjavio je da će do sredine godine biti završen jedinstveni birački spisak koji će profunkcionisati na sledećim izborima, što je, kako je naveo, veliki pomak nakon 20 godina višestranačja...

Nastavak na NaDlanu.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.