Izvor: Blic, 24.Okt.2016, 07:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

DA LI JE KOD MAME I TATE NAJLEPŠE? Danci najbrže napuštaju roditeljski dom, Mediteranci sve ređe, a evo kako stoje Srbi

Istraživanje koje je sproveo "Eurostat" pokazalo je da najveći broj mladih u Srbiji i dalje živi sa roditeljima, ali i da se broj onih koji se još nisu osamostalili tokom poslednje tri godine porastao.

U Srbiji čak 69,5 odsto mladih između 18 i 34 godina i dalje živi u roditeljskom domu, što je znatno iznad proseka Evropske unije koji iznosi 47,9 posto, pokazao je izveštaj "Evrostata". Jedina zemlja u kojoj veći procenat mladih i dalje živi sa roditeljima je Slovačka >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << (69,6 odsto).

Izveštaj je pokazao i da se broj mladih u Srbiji koji je i ostaju pod porodičnim krovom povećao u odnosu na prethodne godine. Tako je 2013. sa roditeljima živelo 67,0, a 2014. godine 69.2 odsto mladih, a trend rasta prisutan je i u gotovo svim zemljama jugoistočne i centralne Evrope. Najveći rast zabeležili su Španci - sa 51,5 odsto 2010. godine na 58 odsto 2015. godine i Italijani - sa 61.4 odsto 2010. godine na 67.3 odsto 2016.

U grupu zemalja u kojoj više od polovine mladih između 18 i 34 godine i dalje živi pod maminim i tatinim krovom spadaju pored Italijana i Portugalci (62,9%), Grci (63,8) i Poljaci (60,9).

Kakvo je stanje u regionu?

Od zemalja regiona, na listi koju je "Evrostat" objavio pre nekoliko dana pozivajući se na poslednje dostupne podatke za 2015. godinu, nalazi se samo Srbija. Poslednji dostupni podaci za Hrvatsku i Makedoniju datiraju iz 2014. godine, a prema njima čak 70,3 odsto Hrvata i 72,5 odsto Makedonaca još uvek se nije osamostalio.

Najbolju statistiku u regionu, iako ih ona svrstava u donji deo tabele, imaju Bugarska (56,2), Rumunija (59,2) i Slovenija (60,8). Podataka za Crnu Goru, BiH i Albaniju nema.

Skandinavci šampioni

Najbrže se osamostaljuju mladi sa severa Evrope, pa tako tek nešto manje od 20 odsto Danaca i dalje živi sa roditeljima. U vrhu liste nalaze se još i mladi Finci, Šveđani i Norvežani.

Iako se obrazloženje može pronaći i u različitim kulturološkim navikama, razliku između severa i juga, odnosno centralnog dela Evrope, na prvom mestu treba tražiti u ekonomskim prilkama. Poznato je da su mladi na jugu Evrope i Mediteranu daleko vezani za roditelje i da duže ostaju u roditeljskom domu, ali isto tako statistike pokazuju da je najveća nezaposlenost među mladima upravo u tim delovima Evrope.

Evo kako izgleda kompletna lista:

*Podaci korišćeni u izveštaju su za 2015. godinu, dok će za 2016. biti objavljeni sledeće godine.

* * U odnosnu na prošlogodišnju listu, Island, Turska, Švajcarska, Makedonija i Hrvatska ne nalaze se u izveštaju, jer podaci za 2015. godinu za te zemlje nisu dostupni.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na Blic...






Povezane vesti

Sve veći broj mladih u Srbiji ostaje da živi sa roditeljima

Izvor: Radio 021, 24.Okt.2016

Istraživanje koje je sproveo "Eurostat" pokazalo je da najveći broj mladih u Srbiji i dalje živi sa roditeljima, ali i da se broj onih koji se još nisu osamostalili tokom poslednje tri godine porastao...U Srbiji čak 69,5 odsto mladih između 18 i 34 godina i dalje živi u roditeljskom domu, što...

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.