Završićemo kao dinosaurusi?

Izvor: Domino Magazin, 17.Jun.2013, 11:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Završićemo kao dinosaurusi?

Trebalo bi da se zabrinemo

Loše vesti dragi naši. Iznenadno ledeno doba koje je istrebilo dinosauruse pre 116 miliona godina izazvalo je krizu u okeanima sličnu efektima globalnog zagrevanja danas.

A to ukazuje da bi ljudi mogli da završe kao i dinosaurusi ukoliko nastavimo da utičemo na klimu.

Zemlja je za vreme dinosaurusa bila izuzetno topla sa temperaturama koje su bile oko 6 stepeni Celzijusa više nego danas. A onda je odjednom temperatura opala >> Pročitaj celu vest na sajtu Domino Magazin << za 5 stepeni Celzijusa, što se podudarilo sa opadanjem nekih vrsta morskih planktona i izumiranjem mikro organizama na površini. Do hladnog talasa došlo je cepanjem superkontinenta Pangee koje je dovelo do otvaranja novih okeanskih basena okoko Afrike, Evrope i Južne Amerike.  A to je omogučilo razvoj zelenih algi i ostalih organizama koji su usisavali ugljen dioksid iz atmosfere.

Kada su ti ogranizmi umrli, oni su bili zakopani u sedimentima dna okeana tako zaključavajući i ugljenik. Kako je gas uklonjen iz atmosfere, temperature su opale, piše Nature Geoscience a prenosi B92.

A sve to se dešava i danas. Naučnici ističu da čovekov uticaj na klimu može da dovede do sličnih efekata i da bi posledice po nas mogle da budu podjednako dramatične kao za dinosauruse. photo

Nastavak na Domino Magazin...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Domino Magazin. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Domino Magazin. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.