Zašto toliko kritikujemo slavne i poznate?

Izvor: B92, 05.Avg.2017, 08:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zašto toliko kritikujemo slavne i poznate?

Da li time što "spuštamo" javne ličnosti postajemo bolji, pametniji, lepši...

Piše: Marija Dedić

Izvor:
novosti.rs

Dok sedi u fotelji, sa flašom piva u ruci, muškarac posmatra Novaka Đokovića na terenu i energično govori: "Igraš k'o baba, ja bih vratio tu loptu, vidi se da ne jedeš ništa". Za to vreme, grickajući čokoladu žena prelistava časopis gde je u krupnom planu "serviran" celulit neke zvezde i misli: "Da imam para kao >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ona, nikad ne bih dozvolila sebi ovakav celulit".

Opsesija slavnima nije novost. Danas su to glumci, pevači i sportisti, a pre nekoliko vekova njihovu ulogu igrali su kraljevi i plemstvo. Čak je i u lovačko-sakupljačkim zajednicama postojala statusna hijerarhija, a i primati imaju dominantnog pojedinca u kog su uprte sve oči. I dok pojedini stručnjaci objašnjavaju da gledamo šta poznati rade da bismo ukrali trikove koji će nam pomoći da postanemo kao oni, ostaje pitanje - zašto ih onda kritikujemo?

Ljuti smo na Novaka Đokovića što gubi, ismevamo stariju ženu Emanuela Makrona, ali nam ni mlađa Trampova nije potaman, ne sviđaju nam se anoreksične manekenke, ali ne podnosimo ni bujnu Kim Kardašijan. Leto je posebna poslastica za sve ljubitelje slavnih jer nam tabloidi isporučuju dnevnu dozu celulita neke glumice, pevačice, manekenke. I dok komentarišemo pevače-"snobove" koji u Crnoj Gori plaćaju ležaljku 120 evra, ne valjaju nam ni "pokondirene tikve" koje su odlučile da se odmaraju u dalekom inostranstvu.

Svoje komentare ćemo pravdati argumentom da su oni izabrali da budu javne ličnosti, pa moraju da pristanu i na sud javnosti, ma kakav on bio. Ali, šta to govori o nama? Da li "spuštanje" poznatih i slavnih pumpa naš ego? Da li naš život volšebno postaje bolji kad čitamo loše vesti o njima? Deo odgovora leži u tome što smo veoma nezadovoljan narod, i to već dugo, smatra Dragana Deh, MA psiholog i porodični psihoterapuet. Prema rečima sagovornice "Života plus", tišti nas sve, od egzistencijalne nestabilnosti do prozora u svet izobilja i mogućnosti koji za većinu ostaje nedostižan.

- Umrežavanjem u digitalni prostor, osvojili smo put ka informacijama sa cele planete, slikama havajskih plaža, uspešnih biznismena i sportista, fatalnih lepotica... I, ostali na prozoru iščekivanja. Ne prašta se uspeh jer se pretvorio u nešto lično i takmičarsko, u nešto čemu posreduje sreća, nasledstvo ili lepota. Nešto što je stečeno slučajno ili dato rođenjem. Strah od uspeha je u ljudskoj prirodi, kao i strah od neuspeha. Mogućnost neuspeha lebdi iznad svakog čoveka i nema osobe koja je spram toga ravnodušna - pojašnjava psiholog.

Dakle, u korenu može biti zavist, ali i ona, kako kaže naša sagovornica može biti zdrava i nezdrava.

- Zdravo zavidna osoba će reći "Dženifer Lopez ima posebnu privlačnost, volela bih da je imam i ja". Osoba koja je zavidna na nezdrav način govori "Kako je moguće da ona ima sve, a ja ništa? Rado bih joj to uzela". Razlika u stavu je primetna. Znamo da postoje kritizeri koji od tog stila neće nikad odustati. Nekad to jesu osobe nezadovoljne sobom, ali one nikad ni sa kim i ni sa čim nisu zadovoljne. Manjak samopouzdanja ili višak očekivanja - šta god bilo u korenu, svakako je u njima nešto što im ne daje priliku da budu srećni i spokojni - kaže psiholog.

Uz ovo ide i manjak samokritike, pa ćemo bez problema zamerati sportisti što je izgubio meč iako sami nismo potrčali u životu ili ćemo se zgražavati na celulit slavne ličnosti ne primećujući svoj odraz u ogledalu. Ona izreka da čovek treba najviše da očekuje od sebe ovde ne važi, pa dok tamanimo kesicu čipsa, coktaćemo zbog viška kilograma neke tamo pevačice koja se drznula da se slika u bikiniju.

- Kada devojka sa celulitom prošeta u kratkoj suknji ulicama naših gradova, odjekuju negativni komentari. Pitanje koje svi treba naglas da postavimo je zašto običnim ženama u relativno skromnoj sredini nije dozvoljeno da imaju celulit i da budu lepe istovremeno? Ko joj to ne prašta? Ona, sama sebi ili spolja nametnuti simboli lepote koji su je unapred osudili? Da, lepa žena sa celulitom zbog kog ima osećaj manje vrednosti, što je nažalost, česta pojava, sešće sa činijom čipsa i kritičnim stavom ispred televizora, posmatrajući mrko neku tamo, isto lepu ženu sa celulitom. Setimo se, lepa žena je ona koja je radosna i zadovoljna, a ne ona koja ima određeni broj kilograma, visinu, punoću usana. Lepa žena je i ona koja je negovana, sa celulitom ili bez - podseća psiholog.

Čak i kad ne kritikujemo, uživamo u lošim vestima o poznatima. Tabloide prodaju vesti o poznatima, ali ne bilo kakve, već negativne, one koje ih prikazuju u najgorem svetlu, kao preljubnike, alkoholičare, vinovnike saobraćajnih nesreća. Naša sagovornica pojašnjava da smo izgubili kapacitet za radost.

- Svi imamo pravo na grešku, jer ljudska vrsta jeste pogrešiva. Istina je da neko lako prevaziđe propuste, a nekom se greške pamte do sudnjeg dana. Da li je lakše kada saznamo da i neko drugi pravi iste greške? Naravno da jeste. Biti slavan i bogat ne garantuje sreću, mir, ljubav. Nekada nije bilo tako i to ne zato što je čovek bio uskraćen za informacije, nego zato što je bilo više kapaciteta za radost i postojala je stabilnija nada za budućnost, pre svega na egzistencijalnom nivou. U skandinavskim časopisima nema takvih naslova - zaključuje psiholog.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.