Izvor: B92, 07.Jan.2021, 18:20
Vojvodina čuva tradiciju: Od korinđanja se ne odustaje VIDEO
Jeste da je reč o nespecifičnom periodu za ceo svet, ali Vojvođani kao i ostatak Srbije, božićne praznike i ove godine dočekali su sa uobičajenom ljubavlju i poštovanjem. Od vijanja Božića na konjima i sečenja badnjaka, pa do neuobičajene trpeze na krajnjem severu Banata u Mokrinu. A baš tamo juče se nije odustalo ni od korinđanja, običaja starog više od 150 godina.
Zimi, kada hladni severac zna da prohuči vojvođanskim sokacima, kada se osim krošnji, leluja samo >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << dim iz krivih odžaka paorskih kuća, baš tada počinju oni najlepši dani za svakoga ko voli svoju tradiciju, ponosan na svoje poreklo.
U Mokrinu, pitomom banatskom seocetu, božićni praznici odvijaju se na malo drugačiji način u odnosu na ostatak zemlje, pa je tako doček Božića, trpeza i sve oko stola, uređeno sa ljubavlju i u skladu sa onim što teška banatska crnica donosi.
Nenad Čavić, domaćin u Mokrinu kaže da je on još kao dete išao da korinđa.
"Deca su zapravo ta koja održavaju tradiciju", istakao je Čavić.
Na severu Banata postoji još jedan veoma lep običaj, a on se sprovodi u kasne sate kada se korinđaši raziđu i umorni odu, svakako zadovoljni prikupljenim slatkišima. Tada se oni stariji domaćini okupljaju po lokalnim bircuzima, pa uz domaće vino igraju karte i pričaju o nekim davnim vremenima, svakako lepim i vrednim sećanja.
Nažalost, te priče su ove godine ostale u porodičnim domovima.
Opširnije u video materijalu:





