Izvor: B92, 24.Sep.2012, 19:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Upoznajte srpske eksperte za slagalice

Porodica Veljković iz Rume već 15 godina sklapa slagalice. U njihovoj kući zidovi su potpuno prekriveni uramljenim slikama koje su napravljene od sitnih delova.

Takvih slika već ima stotinak, a najveću - od 13.000 komada - popunjavali su šest meseci. Planiraju da slože i najveću slagalicu na svetu, od 24.00 komadića.

I dok je za sve druge ovo vežbe za mozak, za Veljkoviće je dobra zabava koja traje već petnaet godina. Do sada su složili i uramili više od >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << 100 slika ili 160 hiljada pazl komadića. Praktično, od toga bi se mogla napraviti kuća od oko 300 kvadrata. A za sve je kriv Uroš, koji nije hteo na vreme da progovori:

"Logopedi su mu preporučili da pravi fine pokrete. Mi smo mu kupili pazl. Kada smo videli kako to sklapa, činilo nam se da ima fotografsko pamćenje" kaže Biljana Veljković

Urošu se ovo očigledno dopalo, pa je danas glavni animator u sklapanju pazla i kaže "Ja njih sada kontrolišem i nadgledam kako rade".

Prvo uklapaju najvidljivije deliće slike, a kada stignu do samog kraja, često ne postoji ništa preče:

"Kada dođemo do samo kraja, mi bismo i odustali, ali ako Uroš kaže da nastavimo, ostanemo i do ponoći", kaže Biljana Veljković.

U sobi za sklapanje pazla sve je podređeno ovoj zabavi, tako da ovde niko osim njih ne ulazi...

"Dok sklapamo sliku, nema usisavanja. Ako je neka pala, sigurno je tu", kaže Zoran Veljković

Delove prvo razvrstaju po obliku, zatim po boji, a onda im nalaze mesta.Svako od njih ima svoje zaduženje...

"Kada neko stavi pazl na pogrešno mesto, ja im kažem. Ne može to tako" , kaže Uroš.

Oko stola opredeljenog samo za ovu namenu, uvek je živo, jer pazl sklapaju uglavom zajedno, ali se ovde ne završava kompletan posao. Biljana bira zid na koji će slika biti okačena. Zoran je zadužen za uramljivanje. Ponekad, sa teškom mukom, odluče se i da poklone.

"Teško se odlučujmo da poklonimo. Ipak se mi vežemo za svaku sliku".

Od hiljadu komadića, dve, osam ili devet, njima je svejedno. „Tajnu večeru“ od 13.000 komada slagali su šest meseci. Sada ova slika dimenzija tri sa metar i po zauzima centralno mesto na zidu. Ali tu se neće zaustaviti.

"Negde sam pročitao da najveća na svetu ima 24 hiljada komada, ali nam se ne sviđa slika. Slušajte, važno je i da nam se dopadne", kaže Zoran.

Sada je važno da nađu odgovarajuću sliku, ali i mesto na zidu na koji će je okačiti. Sudeći po dosadašnjem, ako ne budu imali gde, spremni su i kuću da prošire.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Upoznajte srpske eksperte za slagalice

Izvor: medio.rs, 24.Sep.2012

Porodica Veljković iz Rume već 15 godina sklapa slagalice. U njihovoj kući zidovi su potpuno prekriveni uramljenim slikama koje su napravljene od sitnih delova.

Nastavak na medio.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.