Trudnica na godišnjem odmoru

Izvor: S media, 03.Avg.2010, 19:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Trudnica na godišnjem odmoru

Tokom trudnoće, nasuprot verovanjima, žena ne mora da bude vezana isključivo za kuću, niti su joj zabranjena putovanja. Ipak, da bi letovanje bilo prijatno i bezbedno, trudnica treba da ispoštuje preporuke lekara i da vreme putovanja i lokaciju uskladi sa svojim stanjem. Dajemo vam odgovore na najčešća pitanja u vezi s letovanjem koja muče trudnice.

U kom periodu trudnoće ići na letovanje?

Početak trudnoće može da bude buran, jer se telo navikava >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << na velike promene, hormoni „bujaju“, često se javljaju mučnine. Zbog toga lekari u prvom tromesečju ne preporučuju duža putovanja. Isto važi i za kraj trudnoće, kada se telo sprema za porođaj. Najbolji period za putovanje je drugo tromesečje.

Da li je bolje da idem na more ili planinu?

Za trudnicu je veoma bitno da lekar odobri dalje putovanje. A ako ga lekar odobri, stvar je izbora trudnice kuda će ići, sve dok poštuje preporuke i sluša svoje telo. Ipak, tokom trudnoće žene se više znoje i lakše umaraju, a dugotrajno izlaganje suncu nije preporučljivo. Stoga je odlazak na jezero, u banju ili na planinu dobra zamena za letovanje na moru. Međutim, trudnice ne bi smele da borave na visini iznad 1.500 metara, zbog opasnosti od vrtoglavice i nesvestice.

Koje prevozno sredstvo da koristim?

Za trudnicu je svakako najkomfornije da putuje avionom. Ali, ako to nije izvodljivo, druga najbolja opcija je sopstveni automobil. Tada možete da pravite česte pauze kako biste se odmorili i osvežili. Putovanje vozom sa spavaćim kolima takođe može da bude udobno.

Smem li da se sunčam?

I za trudnice važi pravilo da se između 11 sati pre podne i 17 po podne ne sunčaju. Sunčanje ostavite za rano jutro, a najvreliji period provedite u hladu, zaštićeni kremom s visokim zaštitnim faktorom. Ako su vam se u toku trudnoće pojavile fleke na licu, upotrebljavajte kremu za sunčanje sa najvećim mogućim zaštitnim faktorom, da mrlje posle izlaganja suncu ne bi postale tamnije.

Kako da se hranim na letovanju?

Kao i kod kuće, samo proverenom hranom. Potrudite se da pijete flaširanu vodu i to onu koja nema mnogo natrijuma. Trudnice bi trebalo da jedu samo industrijski sladoled, a da izbegavaju lako kvarljivu i nedovoljno termički obrađenu hranu (školjke i sl.).

Da li smem da plivam?

Boravak u vodi smanjuje bolove u leđima, umanjuje osećaj „teških nogu“. Plivanje povoljno deluje na cirkulaciju, ali posle izlaska iz vode ne bi trebalo da se zadržavate u mokrom kostimu, već se odmah presvucite.

Saveti za putovanje

- Ako putujete automobilom, krenite što ranije ujutro da biste izbegli gužvu i putovanje po najvećoj vrućini.

- Ako u automobilu imate klima-uređaj, neka temperatura bude najviše četiri-pet stepeni niža od spoljašnje.

- Trudnicama se ne preporučuje da putuju autobusom jer se u njemu dugo sedi. Pametnije je putovati automobilom i na svakih sat-dva napraviti pauzu i malo protegnuti noge.

- Ukoliko ste trudni više od 36 nedelja, a nameravate da putujete avionom, obavezno se pre toga konsultujte s lekarem i raspitajte o pravilima aviokompanije, jer neke ne dozvoljavaju putovanje u tako kasnoj trudnoći.

Izvor: BabyPlaneta

Nastavak na S media...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.