Teškoće pri promeni pola: Moram da objašnjavam stvari koje ne želim; Ko plaća tranziciju? VIDEO

Izvor: B92, 26.Apr.2021, 20:20

Teškoće pri promeni pola: "Moram da objašnjavam stvari koje ne želim"; Ko plaća tranziciju? VIDEO

Operaciji prilagođavanja pola podvrglo se 380 ljudi u Srbiji. TV Prva istraživala je koje sve korake podrazumeva taj proces, koliko traje ali i sa kojim administrativnim poteškoćama se trans rodne osobe suočavaju na kraju cele tranzicije.

Matija Stefanović je trans muškarac. Nikada se nije osećao kao žena.

"Pričao sam svima da hoću da budem dečak. Moja najveća želja je da budem dečak. Molio sam se bogu pred spavanje da me pretvori u dečaka. Pokušavao >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sam da piškim stojeći", počinje svoju priču Matija.

Prvi korak medicniske tranzicije je psihološka procena, kada se svakoj osobi prilazi individualno i sa mnogo posvećenosti.

"Sam prices davanja dijagnoze je par meseci, a nakom toga godinu dana tog tzv. real life testa gde je potrebno da osoba počne da se autuje svima, da svima otkrije svoj indentitet da živi u skladu s tim, da se ponaša u skladu sa tim, da pokaže i dokaže da moze da živi tako", objašnjava Matija.

Sledeći korak je poseta endokrinologu i hormonska terapija.

"Ja trenutno počinjem hormonsku terapiju, uglavnom to je sledeći korak i hormonska terapija traje doživotno, nju pacijent plaća, finansira sam. Tako da cela ta ideja da je tranzicija plaćena od strane države, uopste nije tačna", tvrdi Matija.

Završni korak su operacije. Izmenama zakona, nova oznaka za pol može da bude upisana posle godinu dana hormonske terapije i psihijatrijskog praćenja, međutim time administrativne poteškoće nisu rešene.

"Ni to nije okej, meni se desilo odem na trafiku da kupim pivo i da mi kažu mi: 'Daj, dečko, ličnu kartu', i ja dam ličnu kartu na kom je žensko ime moja stara slika i onda moram da objašnjavam stvari koje ne želim da objašnjavam. Ili, na fakultetu da svim profesorima redom objašnjavam sta sam ja i da molim da mi se obraćaju sa kolega jer mi to mnogo znači".

Kako kaže, najbolje je da mogućnost promene dokumenata sledi odmah nakon što psihijatar utvrdi da je reč o transrodnosti, kako bi svi oni mogli što lakše i brže da se integrišu u društvo.

Matijinu priču pogledajte u video-prilogu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.