Svi žele da vide Tristana, guštera tiranina

Izvor: B92, 17.Dec.2015, 10:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Svi žele da vide Tristana, "guštera tiranina"

Skelet 12 metara dugog Tiranosaurusa reksa zastrašujuće čeljusti koji će od danas biti izložen u Prirodnjačkom muzeju u Berlinu, izazvao je ogromno interesovanje stanovnika glavnog grada Nemačke.

U nadi da će novonastala jagma za dinosauruse povećati broj poseta, muzej je u sredu pozvao predstavnike medija da se izbliza upoznaju sa 66 miliona godina starim "gušterom tiraninom" po imenu Tristan.

Skelet tog praistorijskog predatora jedan je od najkompletnijih >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << fosilnih ostataka ove vrste dinosaurusa koji su do sada otkriveni u svetu, a od kojih se većina nalazi u privatnim kolekcijama.

Zahvaljujući danskom biznismenu i kolekcionaru fosila Nilsu Nilsenu, Tristan će u Berlinu boraviti najmanje tri godine.

"Dinosaurusi privlače posetioce u muzeje", a jedan ovakav eksponat "podstiče interesovanje dece za nauku", izjavio je Nilsen koji je Ti-reksa nazvao po svom sinu.

Nemački mediji su sa oduševljenjem propratili Tristanov dolazak u prestonicu - jedan list je fotografiju dinosaurusa objavio na prvoj strani uz naslov "Ich bin ein Berliner", čuvenu rečenicu koju je američki predsednik Džon Kenedi izgovorio tokom posete gradu.

Ministarka obrazovanja i istraživanja Johana Vanka nazvala je dinosaurusa "spektakularnim otkrićem" koje će imati "udoban privremeni smeštaj" u berlinskom Prirodnjačkom muzeju, poznatom po svojim jedinstvenim zbirkama i naučnim istraživanjima.

Fosil četiri metara visokog Ti-reksa otkriven je 2010. u američkoj državi Montani. Njegovo iskopavanje je trajalo pune dve godine. Naučnici berlinskog muzeja su mukotrpnim radom sastavili 300 delova skeleta, od kojih su 170 originalni, a ostatak reprodukcije.

Tim od 70 naučnika će sve vreme proučavati fosil, uključujući njegovu 180 kilograma tešku lobanju, kako bi ustanovili njegovu starost i što više naučili o njegovom okruženju i navikama.

"Da li je Ti-reks bio predator ili pre lešinar? Slika o njemu se stalno menja i to je uzbudljivo", rekao je Uve Moldžik, supervizor multimedijalne izložbe "Tristan - Berlin pokazuje zube".

Paleontolozi su već otkrili jednu zanimljivost vezanu za džinovskog mesoždera: Tristan je imao problema sa zubima i otečenu čeljust, što je verovatno bilo posledica tumora kostiju.

Prirodnjački muzej u Berlinu već poseduje jednu od najboljih kolekcija fosila dinosaurusa na svetu, mahom otkrivenih u Tanzaniji početkom XX veka.

Krvoločnom Tristanu će tokom boravka u muzeju praviti društvo dugogodišnji "Berlinac", brahiosaur 13 metara dugog vrata, koji je za razliku od novog gosta bio vegetarijanac.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.