Izvor: Nezavisne Novine, 13.Nov.2014, 17:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Štajnmajer: Raste mržnja prema Jevrejima
BERLIN - Njemački ministar spoljnih poslova Frank-Valter Štajnmajer rekao je na međunarodnoj konferenciji o antisemitizmu da je mržnja prema Jevrejima ponovo u porastu u njegovoj zemlji i širom Evrope, podstaknuta nasiljem na Bliskom istoku.
Štajnmajer je rekao da su njemački Jevreji bili žrtva prijetnji i napada na propalestinskim protestima, ističući da se sukob u Gazi ne smije koristiti kao opravdanje za antisemitsko ponašanje.
On je podsjetio i na slogane "Jevreje >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << u gasne komore!", koji su su čuli na nekim skupovima, kao i kada su bačene bombe u julu na vrhuncu 50-dnevnog rata u Gazi na sinagogu u Vupertalu, koja je zapaljena tokom Kristalne noći 1938. godine, a kasnije obnovljena.
"Drski i brutalni antisemitizam još jednom je pokazao svoje ružno lice", rekao je Štajnmajer na skupu Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju/OEBS/.
Među govornicima je bila i Karen Polak iz Kuće Ane Frank u Amsterdamu, koja je rekla da je bilo mnogo slučajeva otvorenog nasilja nad Jevrejima, koji nemaju nikakvu odgovornost u vezi sa politikom države Izrael.
"To se stalno ponavlja, kada porastu tenzije na Bliskom istoku, u Evropi dođe do porasta antisemitizma", rekla je ona.
Pinkas Kornfeld, vođa Jevrejske zajednice u Belgiji, za porast zločina iz mržnje okrivio je ljude koji žele da sukob na Bliskom istoku prenesu u Evropu i političke ekstremiste evropske desnice i ljevice.
Nastavak na Nezavisne Novine...




