Izvor: OkRadio.rs, 15.Apr.2014, 07:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Šta se dešava kada zevamo?
Neke od najstarijih teorija, starijih i od Hipokratovog vremena, kažu da je zevanje akcija kojom uzimamo dobar vazduh dok izbacujemo loš. Ova teorija i nije daleko od opšteprihvaćene, ovovekovne a to je da zevanje daje energiju i to tako što ubacuje više kiseonika a izbacuje ugljen-dioksid, piše HuffPost. Međutim, ova teorija je delimično osporena istraživanjem koje pokazuje da oni kojima treba više kiseonika - ljudi koji vežbaju i oni sa medicinskim stanjem koje smanjuje dopremanje kiseonika do mozga - ne zevaju više od prosečne osobe. Zevanje ostaje misterija, možda zato što se njime niko ne bavi, pored toliko smrtonosnih...







