
Izvor: B92, 09.Feb.2023, 22:09
Sisari koji žive u grupama imaju duži životni vek od onih koji žive sami
Analiza životnog veka i društvenog života skoro 1.000 vrsta sisara pokazuje da vrste koje žive u grupama, kao što su konji i šimpanze, imaju tendenciju da žive duže od usamljenih životinja poput lasica i ježeva.
Ovo otkriće sugeriše da su životni vek i društvene osobine kod sisara evolutivno isprepletene, objavili su istraživači u Nejčr komunikejšensu.
Životni vek sisara varira, najkraće žive rovke, oko dve godine, dok grenlandski kitovi mogu da >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << dostignu starost od oko 200 godina. Kada je biolog koji se bavi evolucijom Suming Džou iz Kineske akademije nauka u Pekingu proučavao najdugovečnije sisare da bi razumeo evoluciju dugovečnosti, posebno je obratio pažnju na gole krtice.
Glodari su izuzetno dugovečni, ponekad žive i preko 30 godina. Oni žive u ogromnim, složenim, podzemnim društvima. Nasuprot tome, drugi glodari poput zlatnih hrčaka, koji su usamljeni, žive samo oko četiri godine. Pojedina prethodna istraživanja o određenim vrstama sisara pokazala su uticaj društvenog ponašanja na dugovečnost.
Na primer, ženke pavijana sa jakim, stabilnim društvenim vezama žive duže od ženki bez njih. Džou i njegove kolege su odlučili da utvrde da li postoje veze između dugovečnosti i društvenih navika kod sisara. Istraživači su prikupili informacije iz naučne literature o društvenoj organizaciji 974 vrste sisara.
Zatim su podelili ove vrste u tri kategorije: one koje žive same, one koje žive u paru i one koje žive u grupama. Kada su uporedili ove tri grupe sa podacima o poznatoj dugovečnosti sisara, otkrili su da sisari koji žive u grupi imaju tendenciju da žive duže od onih koje žive same - otprilike 22 godine u poređenju sa oko 12 godina kod sisara koji žive sami.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.