Prinston odaje počast blistavom umu Džonu Nešu

Izvor: B92, 19.Okt.2015, 09:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prinston odaje počast "blistavom umu" Džonu Nešu

Američki prestižni univerzitet Prinston odaće počast matematičaru Džon Nešu, dobitniku Nobelove nagrade za ekonomiju za doprinos teoriji igara.

Neš i njegova supruga Ališa poginuli su pre pet meseci u saobraćajnoj nesreći po povratku iz Norveške gde je dobio Abelovu nagradu Norveške akademije nauke, jednu od najprestižnijih nagrada iz matematike.

Nagradom je odato priznanje za njegov ključan doprinos u oblasti parcijalnih diferencijalnih jednačina. Prinston >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << će u subotu nizom akademskih panela odati počast Nešu, čija je borba sa šizofrenijom opisana u filmu "Blistavi um" iz 2001. godine.

Neš je doktorirao na Prinstonu 1948. Pokazivao je znakove shizofrenije 1958. i godinu dana kasnije mu je utvrđena paranoidna shizofrenija sa depresijom i slabim samopoštovanjem.

Posle godina boravka u bolnici, Neš se vratio na Prinston, a deset godina kasnije, 1970, prestao je da pije antipsihotične tablete svojom voljom, i nikada više nije pokazivao znakove te bolesti, uz podršku svoje supruge Ališe.

Nobelovu nagradu iz ekonomije 1994. je dobio zajedno sa Rajnhartom Seltenom i Džonom Haršanijem, koji su se takođe bavili teorijom igara, matematičkom disciplinom koja je dobila veliku primenu u ekonomiji.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.