Preti nam mini ledeno doba

Izvor: B92, 14.Feb.2016, 23:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Preti nam mini ledeno doba

Na Zemljinoj zvezdi trenutno nema pega ni oluja. Ovako nije bilo od 1906. Predviđanja naučnika o ponašanju naše zvezde dosad su se pokazala kao precizna, a kako oni kažu, preti nam malo ledeno doba.

Astronomi kažu kako ovakva Sunčeva neaktivnost nije neuobičajena. Sunčev ciklus menja se svakih 11 godina, a mi smo trenutno u 24. ciklusu, koji je počeo 2008. Međutim, naučnici upozoravaju da Zemlji, ako se nastavi ovakav trend, preti mini ledeno doba.

Trenuno >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ima najmanje pega od 14. ciklusa, koji je svoj minimum dosegao u februaru 1906. godine. Budući da nema Sunčevih pega, tako nema ni solarnih baklji.

- Kako se odmičemo od solarnog maksimuma 24. ciklusa i približavamo solarnom minimumu na početku sledećeg, 25. ciklusa, broj dana bez pega trebalo bi da se poveća – kažu naučnici.

Dodaju kako se trenutni nivo aktivnosti 24. ciklusa čini sličnom 5. solarnom ciklusu, koji je počeo u maju 1798, a završio u decembru 1810. Prethodni Sunčev ciklus, 23, od 2000. do 2002. godine imao je mnogo velikih solarnih oluja. Tokom maksimuma velike Sunčeve pege i intenzivne solarne baklje pojavljivale su se svaki dan. Aurora borealis videla se čak i na Floridi. Tokom solarnog minimuma, situacija je sasvim drugačija. Gotovo da i nema solarnih baklji, dok bez pega, koje bi razbile monotomiju Sunca, prođe i do nekoliko nedelja.

To je ono što nas sad očekuje. Najduži period kad je Sunce bilo najmanje aktivno desilo se u takozvanom Maunderovom minimumu, od 1645. do 1715. godine. Tokom tog perioda Sunčeve pege bile su jako retke i smatralo se kako je Sunčev ciklus prestao da postoji.

Taj period se poklopilo s mini ledenim dobom koje je zahvatilo Zemljinu severnu poluloptu. Mnogi naučnici su uvereni kako su upravo mala solarna aktivnost, povećana vulkanska aktivnost i moguće promene u okeanskim strujama krivi za zahlađenje u 17. veku.

Prošlogodišnja studija tvrdi kako su u mogućnosti da predvide Sunčevu aktivnost i kako će se ciklusi manje aktivnosti spojiti između 2020. i 2030. godine. To znači da će nas zahvatiti novi Maunderov minimum. Predviđanja naučnika o ponašanju naše zvezde dosad su se pokazala kao precizna. Sad pokazuju da će Sunčeva aktivnost pasti za 60 odsto,i to na uslove kakvi su poslednji put viđeni tokom malog ledenog doba.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.