Izvor: B92, 12.Mar.2008, 14:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pčele, nepogrešivi navigatori
Osim što veoma precizno grade svoj dom i što međusobno komuniciraju, pčele imaju i izvanredno čulo mirisa, odlični su navigatori, a pamte i gde su poslednji put imale obrok, zaključili su australijski stručnjaci.
Na Kvinslendskom institutu za mozak, tim eksperata predvođen profesorom Manđamom Srinivasanom proučava ponašanje pčela, s ciljem da "pčelinju tehnologiju" primeni u navigaciji bespilotnih letilica, izvestio je DPA.
Australijski stručnjaci su ustanovili >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da su pčele, zahvaljujući svom čudesnom mozgu veličine semenke susama, "rols rojs" među insektima.
Receptori za miris pčelinjeg mozga detektuju u vazduhu i najmanji molekul stotina raznih cvetnih mirisa. Metrima udaljene od cveta, pčele tačno znaju da li on nosi polen ili nektar, a u navigaciji se orijentišu uz pomoć mirisa, boje i osećaja za razdaljinu.
Miris kod pčele pokreće "navigacionu memoriju", koja određuje kuda treba leteti i ukazuje i na boju cveta ka kojem se leti - kao što čoveka miris nekog parfema može da podseti na osobu koju je davno poznavao, objašnjava profesor Srinivasan.








