Otkrivena grobnica sa ostacima mumificiranih krokodila

Izvor: B92, 21.Jan.2023, 12:32

Otkrivena grobnica sa ostacima mumificiranih krokodila

Arheolozi sa Univerziteta Haen, otkrili su novu grobnicu sa ostacima pet gotovo kompletnih mumificiranih skeleta krokodila i pet mumificiranih krokodilskih lobanja, koji datiraju iz pre-Ptolemejske ere pre 304. godine pre nove ere, preneo je portal Heritidž dejli (Heritage Daily).

Prema pisanju britanskog sajta koji objavljuje naučna otkrića u oblasti arheologije, antropologije i paleontologije, krokodili su korišceni tokom rituala posvećenih staroegipatskom bogu Sobeku, koji >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je prikazivan u obliku krokodila ili kao čovek sa krokodilskom glavom. Sobek je takodje bio povezan sa faraonskom moci, plodnošcu i vojnim junaštvom, ali je bio i bog zaštitnik od opasnosti koje je predstavljao Nil.

"U Egiptu je poznato više od 20 grobnica sa mumijama krokodila, ali je neverovatno pronaci 10 dobro očuvanih mumija krokodila na okupu u netaknutoj grobnici, istakla je Bea De Kupere, arheozoolog sa Kraljevskog belgijskog instituta prirodnih nauka (RBINS). Za većinu mumija koje su muzeji sakupili krajem 19. i početkom 20. veka, uglavnom mladunaca, ne zna se tačno odakle potiču, navela je ona. Rezultati iskopavanja, koji su objavljeni u časopisu PLOS ONE, pokazuju da su krokodili iz grobnice dugački izmedju 1,8 metara i 3,5 metara, a ostaci pripadaju krokodilu Nila i zapadnoafričkom krokodilu. Krokodili su prvo zakopani na drugom mestu, verovatno u peščanim jamama, što im je omogucilo da se prirodno osuše.

Zatim su ostaci otkopani, umotani i prebačeni u grobnicu u mestu Kubat al-Hava. Delovi tela su sigurno izgubljeni tokom umotavanja i transporta, navela je De Kupere. Jedan od krokodila je još uvek sadržavao gastrolite, kamenje u crevima koje im pomaže da ostanu u ravnoteži u vodi, što sugeriše da krokodil nije bio rasečen da bi se uklonila creva tokom procesa mumifikacije. Kubat al-Hava se nalazi nasuprot Asuana na zapadnoj obali Nila, i tu su smeštene grobnice plemica i sveštenika uglavnom iz Starog i Srednjeg kraljevstva Drevnog Egipta. Nekropola je bila aktivna od Četvrte dinastije do rimskog perioda, gde su arheolozi prethodno otkrili više od 100 grobnica.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.